Fiala, přezdívaný Mlčoch... Ondřej Neff očekává nástup Martina Kuby

28.08.2022 8:01 | Kauza

Publicista Ondřej Neff sleduje, co se v posledních dnech děje mezi vládou premiéra Petra Fialy (ODS), kterému Neff říká „Mlčoch“, a hejtmany, které z pozice šéfa Asociace krajů vede Martin Kuba (ODS). Kuba přišel s důrazným návrhem. S návrhem, který dává smysl i podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora.

Fiala, přezdívaný Mlčoch... Ondřej Neff očekává nástup Martina Kuby
Foto: Hana Brožková
Popisek: Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje

Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) už nějaký čas na sociálních sítích zveřejňuje konkrétní kroky, kterými kraj finančně pomůže těm jeho obyvatelům, kteří to v časech dnešní enormní inflace a růstu cen energií budou potřebovat nejvíce.

Jenže vedle toho na rovinu sdělil za všechny kraje vládě, že pokud nezasáhne a nezastropuje ceny energií, dojde ke kolapsu, protože kraje nezvládnou financovat ty sektory, které ze zákona financovat mají.

„Jsme ve válce, nemůžeme rezignovat na boj. Toto nejsou slova premiéra Petra Fialy, přezdívaného Mlčoch, nýbrž Martina Kuby, jihočeského hejtmana za ODS, šéfa Asociace krajů. Nelze si při tom nevzpomenout na situaci z vrcholící krize, kdy opoblok vedený Fialou ve snaze namydlit schody vládě Andreje Babiše sabotoval snahy o řešení covidové epidemie a odmítal prodloužit mimořádná opatření. ... Kraje navrhují spící vládě, aby zastropovala ceny energií například na 75 procent obvyklé spotřeby, aby byli lidé motivováni šetřit. V blízké době se ukáže, zda jde o silácké gesto lokálních politiků bez celostátní exekutivní pravomoci, o vlamování do otevřených dveří (vláda vysílá signály, že něco chystá), anebo o vznik alternativní platformy,“ napsal Neff na Neviditelném psu.

Pár slov věnoval také aktivitám Pirátů, kteří volají po zastropování cen na celoevropské úrovni a podle Neffa správně říkají, že je třeba jednat s Německem.

„Navrhují jednání s Německem – velmi správně, protože Německo svou dosavadní politikou zavinilo tuto situaci, nese plnou odpovědnost a každé řešení musí jít přes Německo a v souhlasu s ním,“ napsal Neff.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Upozornil také, že to není to jediné, co teď Piráti nahlas říkají.

„Piráti v této chvíli chystají stranické referendum, zdali mají dál být ve vládě s ministrem vnitra, který svěří tajnou službu kamarádovi (tykají si) s komplicem gangstera Krejčíře. Velkou, pokud vůbec nějakou, sílu nemají. Ovšem pozor, v krizových dobách se síly rády mění v nesíly a naopak z nesíly se může stát síla, že nestačíme mrkat. Tyhle procesy mohou být velmi rychlé. A to je pořád ještě teplo,“ uzavřel varovně publicista.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor deníku Právo sdělil, že zastropování cen energií, po kterém na české úrovni volají hejtmani a na celoevropské úrovni Piráti, je v současnosti jedinou cestou, jak zkrotit extrémně vysoké ceny energií. Jinou cestu než zastropování prý Gavor nevidí.

„V tak vysokých cenách nemůže ekonomika ani sociální soudržnost fungovat. Přimlouval bych se proto za dočasné administrativní nastavení cen, s tím, že by stát nebo fondy EU dorovnávaly vzniklé ztráty obchodníkům. Jiné řešení nevidím,“ řekl  Gavor.

Podle něj by také pomohlo, kdyby stát vlastnil stoprocentní podíl ve společnosti ČEZ; v tuto chvíli stát drží 70 procent, ale do konce roku se mu prý pravděpodobně nepodaří získat firmu celou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …