Fiala s Bartošem řádili v Partii: Šílená představa Babiše! Kalousek má zmáknutá média! Topolánek není ideální kandidát na prezidenta

05.11.2017 12:46

Hosty nedělní Partie na TV Prima byli předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš, politici, kteří skončili na stupních vítězů v nedávných sněmovních volbách až za nezpochybnitelným vítězem Andrejem Babišem (ANO). Pánové svůj čas před kamerami využili k brutálnímu útoku na Andreje Babiše. Svůj díl ovšem schytal i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Došlo i na prezidentskou kandidaturu Mirka Topolánka a na odchod Česka z EU.

Fiala s Bartošem řádili v Partii: Šílená představa Babiše! Kalousek má zmáknutá média! Topolánek není ideální kandidát na prezidenta
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Andrej Babiš v pořadu Partie.
reklama

Předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že nechce věřit, že by prezident Miloš Zeman nechal vládnout menšinovou vládu Andreje Babiše (ANO) čtyři roky bez důvěry.

„Já v to věřit nechci, ale výroky pana prezidenta ukazují, že takovou myšlenku má. Ono to celé ukazuje na to, že tu existuje povolební pakt mezi pány Babišem a Zemanem a celé to směřuje k menšinové vládě. Andrej Babiš nepředstavil žádný plán, aby sestavil většinovou vládu, a já se nebojím říct silná slova. To je podvod na voličích. Andrej Babiš tady přece nezískal většinu ve Sněmovně. V minulosti tady byly strany, které získaly ještě více procent než on, ale ony postavily většinovou vládu,“ udeřil hned zkraje pořadu Fiala.

„Pan prezident umí tu Ústavu natahovat, jak se mu to zrovna hodí, takže nelze vyloučit, že by to neudělal, i když na našem setkání v Lánech řekl, že bude naslouchat i ostatním stranám,“ doplnil Bartoš s tím, že v žádném případě nepovažuje za žádoucí, aby tu vládla menšinová vláda bez důvěry. Pokud by to k tomu směřovalo, Piráti by vážně zvážili, zda se připojí k ústavní žalobě na prezidenta Zemana. Jedním dechem však Bartoš dodal, že od voleb uplynuly teprve dva týdny, žádná rozsáhlá jednání zatím neproběhla, takže je zbytečné se vzájemně strašit.

Fiala připomněl, že na stole stále leží určitá možnost obnovení bývalé vládní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. ODS sice tvrdí, že s Andrejem Babišem do vlády nepůjde, voliči to věděli dopředu a s tímto vědomím také rozhodli o tom, že má Babiš získat 78 poslanců. Babiš je vítězem voleb, musí se pokusit sestavit vládu a podle Fialy by rozhodně neměl ostatní strany vydírat větami o tom, že se musí rychle navýšit důchody, schválit rozpočet a tak podobně.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Předseda Pirátů Ivan Bartoš také jasně řekl, že Piráti do koalice s Babišem nepůjdou, ale jako opoziční strana podpoří všechny rozumné návrhy. „Piráti do vlády s Babišem opravdu nepůjdou. S hnutím ANO je spojena celá řada jiných problematických věcí, než jen současná imunita. Je tady jeho obrovský střet zájmů a kauza Agrotec,“ podotkl Bartoš.

Zavzpomínal také na některé vize, které Andrej Babiš představil ve své knize. Dílo rozdával na předvolebních akcích a každý, kdo do knihy nahléd, si mohl přečíst, jak chce Andrej Babiš osekat demokracii. Prý by se mohl změnit i systém vlády ve městech. Město by vedl jeden starosta bez zastupitelstva. „Což v představě, že by tu v Praze byla paní Krnáčová, která už by se nemusela nikomu zodpovídat, to je teda šílená představa,“ konstatoval před kamerou Bartoš.

Fiala zopakoval, že je povinností Andreje Babiš pokusit se sestavit většinovou vládu, ale to by musel napřed opravdu jednat. Trval si také na tom, že by ODS měla získat post předsedy Poslanecké sněmovny, aby se zabránilo tomu, že Andrej Babiš bude mít všechny tři pokusy na sestavení vlády. „Hrozí tu, že bude mít pan Babiš všechny pokusy a pokud vy říkáte, že nepodporujete Andreje Babiše, tak volbou pana Vondráčka ho fakticky podporujete,“ rýpl si Fiala do Bartoše. Piráti už avizovali, že při volbě předsedy Poslanecké sněmovny skutečně podpoří Radka Vondráčka (ANO).

V tu chvíli to mezi pány začalo jiskřit. Bartoš Fialovi vyčetl, že na jedné straně lidem říká, jak nechce strašit, ale znovu a znovu opakuje, že hrozí, jak Andrej Babiš zneužije všechny tři své pokusy. Z historie přitom víme, že vítěz voleb často obsazuje post předsedy Poslanecké sněmovny, takže ta rétorika, které využívá Petr Fiala, je podle Bartoše zavádějící. Fiala se okamžitě bránil, že mluví jasně a trvá si na tom, že předsedu Poslanecké sněmovny by tentokrát měla mít nejsilnější opoziční strana, jak to bylo třeba po volbách roce 2006.

Ruku v ruce pánové odsoudili návrh předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska na zablokování Poslanecké sněmovny. Bartoš prý příliš nepochopil, kam vlastně Kalouskova úvaha směřuje, Pokud chce Kalousek bránit demokracii, jak říká, když varuje před vládou Andreje Babiše v tichosti opřenou o SPD Tomia Okamury, pak se Bartošovi zdá lhostejné, zda se bude Babiš opírat o podporu v tichosti nebo otevřeně.

„Pan Kalousek je dobrý rétor a on má velmi dobře zmáknutá média. On když něco vymyslí, tak se o tom celý týden píše, ale když se podíváte na to, co jsme říkali my a co říkaly ostatní strany, jako STAN, KDU-ČSL, tak jsme to odmítli,“ zdůraznil Bartoš.

Fiala divákům připomněl, že svou roli v dalším politickém vývoji v zemi sehraje i lednová volba prezidenta republiky, kde ODS tvrdí, že Miloš Zeman nemá být dalších pět let prezidentem. Koho by tedy ODS podpořila? „Podpoří ODS případnou kandidaturu Mirka Topolánka?“ ptala se moderátorka. „My jsme jasně řekli, že naši strategii zveřejníme až v pondělí,“ odpověděl dámě Fiala. „Ale uvažuje o tom ODS?“ zeptala se znovu. „Já rozumím vaší strategii, ale jsme tady teď v živém vysílání, tak mohl byste říci, jak se k tomu postaví ODS?“ zeptala se znovu dáma. „Já zase rozumím vaší strategii,“ smál se Fiala, „ale my jsme jasně řekli, že svou strategii představíme až v pondělí,“ kontroval. „A dovedete si to alespoň vy osobně představit?“ dotírala dál moderátorka. Fiala jen zopakoval, že si všichni musí počkat na pondělí.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Bartoš byl v této otázce otevřenější. Mirek Topolánek pro něj nepředstavuje ideálního kandidáta na prezidenta a on si prý v žádném případě neumí představit, že by Topolánka podpořil.

Než se rozloučili s diváky, tak oba pánové svorně prohlásili, že si nepřejí vyhlašovat referendum o členství Česka v EU.

„Já si myslím, že Česká republika není připravena na to, aby bylo možné takovéto referendum pořádat, aby to bylo žádoucí, protože by se mohlo stát, že se opravdu probudíme venku z Evropské unie. Tu negativní náladu tady vytvářejí i politici. Kdokoliv naleje do kampaně např. 50 milionů korun, tak dokáže to veřejné mínění ovlivnit natolik, že to může osudově ovlivnit budoucnost České republiky," varoval Bartoš

EU podle šéfa Pirátů není bez chyb, „ale je špatně ilustrovat tady to naše členství jako že je to zlo, zlo z Bruselu", konstatoval Bartoš.

Fiala doplnil, že ODS chce zůstat součástí Evropské unie, ale každému je prý přece zřejmé, že EU potřebuje reformu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …