Fico na Matoviče: Dnes jste se přiznali! Lidé vás budou žalovat

12.10.2020 19:49

Předseda strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico dlouhodobě kritizuje protiústavní protikoronavirová opatření. Na pondělní tiskové konferenci promluvil o návrhu zákona, který předložila Matovičova vláda a kterým se podle něj přiznala k protiústavním protipandemickým opatřením, jež přijala za posledních šest měsíců.

Fico na Matoviče: Dnes jste se přiznali! Lidé vás budou žalovat
Foto: Screen Youtube
Popisek: Robert Fico, předseda strany Smer
reklama

Fico uvedl, že se opakovaně objevovaly námitky, že různá opatření, která přijímá Úřad veřejného zdravotnictví, jsou protiústavní. „Úřad nemá oprávnění na takové opatření a tato opatření nebyla přijímána v potřebné formě,“ sdělil bývalý slovenský premiér.

„Že naše tvrzení nestála na vodě, následně potvrdilo stanovisko Generálního státního zastupitelství, které vzneslo námitky proti obsahu pravomocí a formě, kterou přijal Úřad veřejného zdraví,“ pokračoval Fico.

„Zítra jde do Národní rady návrh zákona, který říká, že všechna dosavadní opatření, která Úřad veřejného zdraví a regionální úřady veřejného zdraví přijaly, zůstávají v platnosti a účinnosti ještě dalších patnáct dní po nabytí účinnosti tohoto zákona,“ doplnil.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29170 lidí
Dnešním návrhem zákona se podle Fica Matovičova vláda přiznala, že protipandemická opatření, která přijala za posledních šest měsíců, byla protiústavní.

„Nemůžete přijmout po třech nebo čtyřech měsících zákon a říct: vše je v pořádku. Dnes je zásadní problém zavření všech divadel, restaurací, kin a řady dalších, které bylo v rozporu se zákonem a Ústavou Slovenské republiky,“ zdůraznil Fico s tím, že mnoho těchto zařízení v důsledku toho zaniklo.

Stát proto čeká na lavinu žalob usilujících o škody způsobené těmito opatřeními. „Tyto provozy, které nebyly schopny přežít toto období na základě tohoto zákona, který povrzuje, že vláda konala protiústavně, se obrátí na soudy a budou žádat obrovské náhrady škod a budou mít absolutní právo na takový krok. A budou zřejmě úspěšné,“ dodal s tím, že tento protiústavní zákon jeho strana nepodpoří.

Strana Směr-SD poté oznámila, že chce co nejdříve převzít hmotnou odpovědnost politiků, o které Matovič básnil několik let.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…