Filip nastínil, za jakých podmínek komunisté podrží Babišovu vládu

05.11.2017 8:28

Luboš Xaver Veselý přivítal v Pressklubu na Frekvenci 1 šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. Ten hned na úvod zdůraznil, že zůstává v čele KSČM. Poté přidal několik podmínek, za nichž komunisté podpoří menšinovou vládu Andreje Babiše, a tvrdě zkritizoval Miroslava Kalouska. Komunisté jsou prý dnes demokratičtější než jeho TOP 09.

Filip nastínil, za jakých podmínek komunisté podrží Babišovu vládu
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

„Nekončím, pokračuji, připravuji sjezd, který jsem ohlásil, že svoláme,“ oznámil jasně Filip na otázku, zda odejde z funkce předsedy komunistů. Oznámený sjezd se prý bude konat 21. dubna. Pokud jde o volby, předseda KSČM čekal prý neslavný výsledek, ale s takto silným úderem prý nepočítal, byť tušil, jak jezdil po krajích, že komunisté v kampani tak úplně nezáří.  

Filip také zopakoval, že KSČM za určitých podmínek podpoří menšinovou vládu Andreje Babiše. „Zatím to nebudu vzkazovat prostřednictvím médií,“ odbyl Filip otázku, o jaké podmínky jde. Podstatné je, aby tato země neprošla vládní krizí.

Na něčem ale trvá. Součástí české legislativy se musí stát zákon o obecném referendu. Vedle toho komunisté požadují další zvyšování minimální mzdy po celé čtyři roky, zásadní zvýšení důchodů a zdanění církevních restitucí. Na těchto věcech budou prý komunisté trvat. O dalších věcech jsou připraveni jednat.   

Pár slov padlo také na adresu Miroslava Kalouska. Nápad předsedy TOP 09 na zablokování Poslanecké sněmovny považuje Filip za hodně hloupý.

„Miroslav Kalousek je velký rétor a velký hráč, ale jak se říká, tentokrát trefil kozla. Tak hloupý nápad přece nemůže mít ve chvíli, kdy má Andrej Babiš pro volbu orgánů Poslanecké sněmovny 122 poslanců,“ poznamenal Filip s odkazem na hlasy Babišova hnutí ANO, hlasy Pirátů a hlasy SPD Tomia Okamury. „Jeho výzva přišla pozdě a byla trapná. To jsem přece jenom od Miroslava Kalouska nečekal. Miroslav Kalousek po volbách řekl: Všichni to zablokujte, ale my nejednáme s těmi a s těmi. Pokud to chtěl udělat, tak měl jednat se všemi a měl začít hned po volbách. My jsme demokratičtější stranou než jeho TOP 09,“ dodal.  

Stranou pozornosti šéfa komunistů nezůstalo ani předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. „Já jsem hodně tleskal, když to dostal pan Zdeněk Troška, protože jeho filmy miluju,“ prozradil.

Nakonec přidal pár slov k situaci v ČSSD. Sociální demokraté dopadli ve sněmovních volbách ještě hůř než komunisté a podle Filipa se z toho teď budou těžko vzpamatovávat. „Oni byli vládní stranou a nedovedou si představit ten život v opozici. My, když dostala tu studenou sprchu KSČ, tak jsme začali budovat KSČM zdola,“ pochvaloval si Filip s tím, že jen budováním strany odspodu lze opět získat důvěru voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

11:12 „P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

Útok komika Tomáše Měcháčka začal rozebírat i komentátor Ondřej Hejma. Když totiž Měcháček obvinil X…