Firma prezidentova poradce se brání u soudu. Stát prý chtěl palivo, které nebylo kam dát

22.05.2015 15:40

Firma Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem je prezidentův poradce Martin Nejedlý, se u soudu brání žalobě Správy státních hmotných rezerv.

Firma prezidentova poradce se brání u soudu. Stát prý chtěl palivo, které nebylo kam dát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý se zdraví s Jaromírem Duškem

Ta po Lukoilu vymáhá pokutu přes 30 milionů korun za to, že v roce 2009 nevrátila zapůjčený letecký petrolej. Nejedlého firma si totiž tehdy půjčila ze strategických státních zásob petrolej, ale nevrátila ho všechen. Závazky byly sice později vyrovnány, ale Lukoil má na stole žalobu o pokutu ve výši 27,5 milionu korun plus úroky, které se do roku 2014 stihly vyšplhat na více než dva miliony.

Lukoil: Bylo vůbec ve skladech místo?

„Trváme na tom, že žaloba je protiprávní. Smlouva Lukoil totiž zavazovala k dodávkám paliva do určitého množství, a to jsme nikdy za dobu trvání smlouvy neporušili,“ řekl po jednání soudu advokát Lukoilu Jan Vondráček. Ten zároveň žádal, aby Správa státních hmotných rezerv předložila další důkazy, zda ve skladech leteckého petroleje v Heřmanově Městci vůbec existovala kapacita pro vrácené palivo od Lukoilu. „Stát nás nikdy k doplnění rezerv nevyzval,“ zdůraznil.

Na to ovšem reagovala státní zástupkyně, která uvedla, že žalobce opakovaným prodloužením termínu k plnění dal najevo, že od žalovaného plnění očekává, jinak by dodatky neuzavíral. Nad tímto argumentem obhajoby Lukoilu se pozastavila i soudkyně Alena Novotná. „Z jednoduché logické úvahy by vyplývalo, že v dané období neměl žalobce ve skladech ani skulinu, kam by váš letecký petrolej nalil,“ řekla a další jednání odročila na 17. června, kdy by se měly probírat smlouvy státu s jinými dodavateli leteckých pohonných hmot z let 2009 až 2013. Pak by již mohly zaznít závěrečné řeči. Při posledním jednání v březnu usiloval Lukoil o přerušení procesu a dojednání smíru. Tento návrh byl ale soudem zamítnut.

Zeman: Vyčkám, až jak dopadne soud

Jednatelem Lukoilu je Martin Nejedlý, který je zároveň externím poradcem prezidenta Miloše Zemana. Toho doprovázel například nedávno do Moskvy, za což byl Zeman kritizován některými politiky. Prezident se k Nejedlého případu vyjádřil tak, že vyčká na konečné vyřešení sporu a teprve pak se rozhodne, jestli Nejedlý dál zůstane mezi jeho poradci. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

6:52 Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

V úterním Duelu Jaromíra Soukupa promluvili bezpečnostní expert Andor Šándor a konzultant izraelské …