Firmy senátora Valenty zahrozily: Varovaly stát před arbitráží o stovky milionů

21. 4. 2015 14:56

Ministerstvo financí bylo varováno před mezinárodní arbitráží ze strany dvou kyperských společností, přes které senátor Ivo Valenta ovládá svůj loterijní holding Synot. Ve sporu, který se týká provozování videoloterijních terminálů, firmy požadují odškodné stovky milionů korun. Napsaly to Lidové noviny (LN). Pro Valentu ve sporu podle deníku pracuje bývalý arbitrážní expert Ministerstva financí Radek Šnábl.

Firmy senátora Valenty zahrozily: Varovaly stát před arbitráží o stovky milionů
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Ivo Valenta

Na počátku roku podle LN uplynula lhůta pro smírné řešení a v březnu Ministerstvo financí dostalo dopis, že investor pro smír nevidí prostor a arbitráž přijde v dohledné době. "Jedná se o společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, jež na území České republiky investovaly prostřednictvím společností náležejících do skupiny Synot. Dle tvrzení žalobců se výše požadovaného odškodného bude pohybovat ve stovkách milionů korun," řekl deníku mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Ve sporu jde o povolení na provozování videoloterijních terminálů, která začalo Ministerstvo financí rušit po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013. Licence ministerstvo od roku 2004 vydávalo až na deset let, po verdiktech ústavních soudců ale začalo vycházet vstříc obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat.

Provozovatelé terminálů si tak nyní nárokují údajný ušlý zisk. Pokud by Valentovy kyperské firmy v arbitráži uspěly, podle LN by je mohli následovat další provozovatelé videoterminálů.

Valenta ve sporu své síly spojil se Šnáblem, který byl na Ministerstvu financí ještě v době, kdy stát analyzoval možnosti obrany proti případným arbitrážím od loterijních firem, píše deník. Šnábl spolupráci potvrdil. "Konzultace se netýkají výhradně arbitráží. Jde o celou oblast mezinárodněprávních otázek," řekl LN. Pomoc protistraně po odchodu z arbitrážního oddělení ministerstva je podle Šnábla možná, protože za ministra Jana Fischera dostal z úřadu výpověď bez konkurenční doložky.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…