Foldyna se střetl kvůli Zemanovi s Jiřinou Šiklovou. Vybalil na ni sprosťárnu a řekl vtip o zprávách ČT

06.11.2014 9:11

Znevažuje Miloš Zeman úřad prezidenta, nebo jen nastavuje zrcadlo našemu pokrytectví? Na otázku Daniely Drtinové na DVtv odpovídal poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna společně se socioložkou Jiřinou Šiklovou.

Foldyna se střetl kvůli Zemanovi s Jiřinou Šiklovou. Vybalil na ni sprosťárnu a řekl vtip o zprávách ČT
Foto: hns
Popisek: Hovory z Lán, ilustrační koláž
reklama

Podle Šiklové má prezidentský úřad v naší zemi nadstandardní význam, a proto bychom měli dbát o to, jakou má pověst. A kdyby se Miloš Zeman choval jinak, měl by ji prý výrazně lepší. Totéž řekl i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, jeho spolustraník Foldyna to ale vidí trochu jinak.

„Miloš Zeman je výrazná osobnost, která nás v určitých chvílích překvapuje svou upřímností,“ uvedl. Surové pojmenování reality, která je podle něj skutečně taková, jak prezident tvrdí, jej však překvapilo.

Hrad namítl, že tím prezident chtěl nastavit zrcadlo pražské kavárně, která stále miluje svého favorita Karla Schwarzenberga, jenž rovněž mluví sprostě. „Mně ta diskuze přijde ujetá. My se bavíme o vulgarismech, které bezesporu na veřejnost nepatří,“ uvedl. Schwarzenberg podle ní užívá vulgarismy pouze v hovoru, nikdy ve veřejném vystoupení.

Pak však vysvětlila, že Schwarzenbergova necitlivost k českým vulgarismům může být způsobena i tím, že nebyl vychováván v českém prostředí. Podle socioložky je běžný jev, že cizinec nemá v žádném jazyce takovou citlivost pro vhodná slova jako domorodci, a právě v tom se projevuje jeho cizinectví, i když má třeba precizní výslovnost. V tomto směru je prý třeba chápat i Schwarzenbergovu češtinu.

I Miloš Zeman podle Drtinové ztrácí cit, což jí měl den předtím říci jakýsi jazykovědec. Foldyna s tím ale nesouhlasil. Prezident prý skutečně chtěl poukázat na určité společenské nešvary. „Pan prezident nám chtěl říct, že existují určité kulturní záležitosti, které nejsme schopni odsoudit, ale ony jsou v reálu brutálně sprosté,“ vysvětlil smysl prezidentova vzkazu. Jako příklad uvedl ruskou skupinu Pussy Riot, která je nám vnucována k obdivování, přitom podle Foldyny jde o pochybný projekt.

Šiklová se pak podivila nad tím, proč se prezident Zeman najednou probral několik let poté, co ruské punkerky byly odsouzeny, mezitím byly dokonce propuštěny. Rozvířit celou kauzu takovýmto způsobem bylo podle ní zcela zbytečné. „Já měla pocit, že prezident měl nějaký vnitřní přetlak a potřeboval si ulevit, a přitom zapomněl, že jsou to Hovory z Lán, které máme tak trochu spojené s Tomášem Masarykem a s určitou úctou,“ poznamenala. V tomto případě se prý jedná o hrubé zneuctění.

Foldyna připustil, že jej prezidentova slova překvapila, ale na druhou stranu dodal, že jej za posledních 25 let překvapilo mnohem více věcí. „Ten mediální hon na prezidenta, který se zde odehrává, už je přes čáru,“ myslí si poslanec.

Ten pak v debatě poznamenal, že politici říkají leccos, a připomněl, že Václav Havel propagoval bombardování jedné země a říkal tomu „humanitární bombardování“. To nadzvihlo Šiklovou. „On tehdy opravdu nezařizoval nějaké bombardování,“ skočila mu rozhořčeně do řeči. „Tam byli mí příbuzní, na které házeli bomby,“ připomněl Foldyna. „Ale Havel je neházel,“ trvala na svém socioložka.

Daniela Drtinová pak debatu utnula, když se Foldyny již potřetí zeptala, co chtěl svými nevhodnými slovy Miloš Zeman říci. Foldyna vysvětloval, že Zeman dostává „mediální čočku“, jakou snad nedostával ještě nikdy nikdo. Když prý sleduje zpravodajství ČT, často si vzpomene na své dětství v sedmdesátých letech a vtip „prase chcípá na červenku, televize na Zelenku“.

Drtinovou pak zajímalo, zda by prezident republiky měl komentovat umění. „Prosím vás, to není umění. Já jsem tam viděl nějaké šílené pobíhající ženy, a já to radši nechci ani pojmenovávat,“ uvedl. Šiklová prý ale stále nechápe, proč se prezident vrací k něčemu tak nevýznamnému, jako je jedna skupina.

„Nemáte dojem, že prezident mohl být v nějaké jiné dimenzi? Za prvé, že si neuvědomoval, že je v Hovorech z Lán, a za druhé, že třeba byl ovlivněn něčím, co asi nebylo pivo nebo voda,“ ptala se Šiklová svého oponenta. Ten se proti tomu znechuceně ohradil a poznamenal, že při sněmovních výstupech Karla Schwarzenberga také často neví, zda se již probudil, nebo ještě spí.

Pak došlo na Foldynův umělecký vkus. Poslanec prý vždy měl rád Karla Kryla, ale underground mu nic neříkal. „Když někdo zpívá běžím s hovnem proti plátnu, já to hovno v plátno zatnu, tak opravdu nevím, jestli veřejnost má chuť se na to dívat,“ připomněl text Plastic People of the Universe.

Drtinová pak připomněla slova Karla Schwarzenberga, že mnohem horší než Zemanova slova jsou jeho činy. „To si také myslím,“ přitakala vehementně Šiklová. Úlohou prezidenta podle ní je připomínat důležité věci. „On byl v Číně a nezmínil se o otázce Tibetu. A dokonce, když tu na Fóru 2000 byl Dalajláma, tak ho nepozval na Hrad, ani nepovažoval za nutné mu podat ruku,“ líčila rozčíleně.

Pak Drtinová připomněla Zemanův výrok v čínské televizi, že se do Číny přijel učit, jak stabilizovat společnost. „To byl hrozný výrok. Ta společnost je tam stabilní proto, že tam je totalitární režim,“ ujala se slova Šiklová. A to, že si s sebou do studia přinesl Krtečka, prý „odpovídá lehce senilní mentalitě pana prezidenta“.

Na závěr ještě proběhla přestřelka, když Foldyna mluvil o pokroku, který udělala Čína za posledních dvacet let. „To je fakt. Těch poprav už není tolik,“ skočila mu ironicky do řeči socioložka.

Videozáznam pořadu na DVtv doporučil poslanec Foldyna i na svém Facebooku. V komentáři se ještě vrátil ke zmíněnému tématu náletů NATO na Jugoslávii: „Madeleine Albrightová - půl milionu mrtvých dětí stálo za to. Kde byla a kde je křik `pražské kavárny`," připomněl. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

20:48 „A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

Česká televize uvažuje o zpoplatnění části svého online videoarchivu iVysílání. Na zasedání Rady ČT …