Forum 2000 chce navázat na Havla a posílit demokracii v nejisté době. Poradit přijede i kníže z Monaka

07.10.2017 12:01

Monacký kníže Albert II. a bývalý rakouský prezident Heinz Fischer jsou mezi hlavními řečníky konference Forum 2000, která v neděli začne v Praze. Jednadvacátý ročník akce, která navazuje na myšlenky Václava Havla, nese podtitul „Jak posílit demokracii v nejisté době“. Více než stovka delegátů z různých zemí se bude po tři dny zabývat děním ve světě a jeho důsledky na demokratické vládnutí. Píše ČTK.

Forum 2000 chce navázat na Havla a posílit demokracii v nejisté době. Poradit přijede i kníže z Monaka
Foto: radio.cz
Popisek: Forum 2000, ilustrační foto

Forum 2000 tradičně nabízí veřejnosti desítky přednášek a seminářů. Letos se budou týkat například vývoje politických systémů ve středoevropských zemích, působení amerického prezidenta Donalda Trumpa na mezinárodní scéně, vlivu nových médií na demokracii, situaci v Turecku, rostoucí oblibě populistických politiků a hnutí nebo napětí v zemích Latinské Ameriky.

Kromě toho je jedním z bodů letošního programu zahájení činnosti Koalice pro demokratickou obnovu – globálního seskupení intelektuálů, aktivistů a politiků. „Koalice si klade za cíl systematickou intelektuální obranu liberální demokracie. Chce napomáhat formulování přesvědčivých argumentů, ovlivňovat veřejnou diskusi a hledat řešení problémů, kterým demokracie čelí,“ uvedl v tiskové zprávě Jakub Klepal, ředitel Nadace Forum 2000.

Ustavující dokument koalice nazvaný Pražská výzva za demokratickou obnovu podepsalo více než 180 osobností. Jsou mezi nimi například ruský šachový velmistr a kritik Kremlu Garry Kasparov, historik Francis Fukuyama, novinářka Anne Applebaumová, historik Timothy Garton Ash nebo herec a bojovník za lidská práva Richard Gere.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Konference se koná pravidelně na podzim, loni se jí zúčastnil mimo jiné tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…