Francie: Bělochům vstup zakázán. Když přijdou, budou mlčet

01.04.2021 8:37

Někteří zástupci francouzské levice podpořili tamní studentskou unii UNEF za to, že na setkání věnovanému diskriminaci zakázala vstup všem bělochům. Podle pařížské místostarostky Audrey Pulvarové pak sice má být bělochům vstup dovolen, ale jen za podmínky, že budou mlčet. „Mají mlčet a být pouze v roli tichých diváků,“ rozhodla. Z části levicového spektra za to sklidila potlesk. Ti, kdo s jejím názorem nesouhlasí, pak prý „projevují sexismus a diskriminaci“.

Francie: Bělochům vstup zakázán. Když přijdou, budou mlčet
Foto: Repro Twitter
Popisek: Protest na podporu práv občanů černé pleti, Praha, 13.6.2020

Anketa

Přivolali byste policii na shlukující se a popíjející spoluobčany?

30%
70%
hlasovalo: 12895 lidí
Pařížská socialistická místostarostka, která se svou politickou orientací přiklání k radikální levici, své vyjádření zveřejnila v rámci reakce na zprávu, že studentská unie UNEF v polovině března pořádala setkání o rasové diskriminaci, při kterém došlo k segregaci bělochů.

Šéfka studentské unie UNEF (Union Nationale des Étudiants de France) pak zákaz vstupu bělochů na setkání věnovanému diskriminaci na základě rasy hájila tím, že šlo o akci s cílem „umožnit lidem postiženým rasismem hovořit o tom, co zažili“, a zákaz bělochů je tak podle ní stejný jako omezení vstupu pouze pro ženy na setkání věnující se obětem sexuální diskriminace.

Pulvarovou rozhodnutí UNEF „vůbec nešokovalo“, pro televizní stanici BFMTV však řekla, že by účast bělochům dovolila, tedy za podmínky, že nevydají ani slovo. „Bělochům, kteří se chtějí zúčastnit, by to mělo být dovoleno. Ale mají mlčet a být pouze v roli tichých diváků,“ jasně uvedla.

Zákaz vstupu či alespoň zákaz mluvení bělochů na téma diskriminace podpořil též krajně levicový neúspěšný kandidát na francouzského prezidenta Jean-Luc Mélenchon. Tomu vadí i to, že si někdo dovolí se slovy o zákazu hovořit bělochům nesouhlasit, kritici slov podle něj „projevili sexismus a diskriminaci“.

Pulvarová naopak podle Mélenchona „pochopila, co to je diskusní skupina“.

Ne všichni francouzští politici ale se slovy Pulvarové souhlasí. Republikánka Valérie Pécresseová, která bude protivnicí Pulvarové v nadcházejících volbách do čela regionu Ile-de-France, diskriminaci lidí jakékoli rasy včetně bílých odsuzuje. „Nikdo v mém regionu by neměl být diskriminován kvůli své barvě pleti. Neexistuje nic jako přijatelný rasismus,“ prohlásila.

Výrok odsoudil též bývalý premiér Francie za prezidenta Francoise Hollanda Manuel Valls, politička podle něho přijala „rasistickou politiku identity“. „Tato rétorika, která pokaždé ospravedlňuje oběť, vede ke katastrofě. Musíte být žid, abyste mohli mluvit o antisemitismu?“ tázal se.

Není to přitom poprvé, co pařížská místostarostka zveřejnila názor ohledně rasových otázek, do hlubšího povědomí se dostala například v souvislosti s kritikou bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, jenž se ohradil proti volání po změnách názvů a přepisování historie, například proti přejmenování francouzské verze románu Deset malých černoušků od Agathy Christie. Sarkozy řekl, že elity, které po změnách volají, „jsou jako opice, které nikoho neposlouchají“. U Pulvarové toto vyjádření někdejší francouzské hlavy státu vyvolalo pobouření, podle ní se Sarkozy dopustil „čistého a hlubokého rasismu“.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …