Francie jde proti USA. Ivan David si všimnul. A napsal...

19.02.2021 16:55

Europoslanec Ivan David zvolený za SPD si všímá dění ve Francii a prohlašuje, že už i v zemi Velké francouzské revoluce se začínají bránit vlivu amerického progresivismu. Francouzi chtějí před tímto vlivem svou republiku uchránit. David ukazuje na americké univerzity.

Francie jde proti USA. Ivan David si všimnul. A napsal...
Foto: Archiv ID
Popisek: MUDr. Ivan David, europoslanec za SPD

Psychiatr Ivan David, jenž byl za SPD zvolen europoslancem, napsal na sociální síti Facebook, že francouzští politici začínají bránit republiku s pomocí nového zákona. Zákona proti separatismu. 347 poslanců hlasovalo pro zákon, 151 proti němu a 65 poslanců se zdrželo hlasování. David v této souvislosti citoval slova několika francouzských zákonodárců a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23209 lidí

„Nad republikánskými principy Francie se vznáší Damoklův meč, dokonce i nad samotnou identitou země. Nese název ‚separatismus‘ a v neposlední řadě jej dostávají do popředí teorie společenských věd dovážené ze Spojených států,“ zaznělo z úst francouzské hlavy státu.

„Jde o to, vést boj proti intelektuální živné půdě připravené americkými univerzitami,“ varoval už na podzim roku 2020 ministr školství Jean-Michel Blanquer.

Zákon proti separatismu má uchovat rovnost žen a mužů a sekulární charakter francouzské republiky, na kterém si Francouzi zakládají už od počátku 20. století. Na francouzské straně už zaznívají varovné hlasy, že sekulární charakter republiky nesmí být narušen ani ve jménu ochrany náboženských menšin.

Masové protesty, které v USA vypukly v květnu 2020 po smrti George Floyda, kterou měl na svědomí policista, znovu vnesl do problémů společnosti rasovou otázku, ale podle francouzských zákonů jsou si všichni občané republiky rovni bez ohledu na rasu či své náboženství a tento princip je podle zákonodárců třeba ctít.

Sociolog Stephane Beaud k tomu v jednom z rozhovorů poznamenal, že v diplomových pracích studentů sleduje přílišnou zaměřenost na otázku spojenou s rasou, ačkoli sociální problémy je třeba podle profesora popisovat v mnohem širším kontextu.

„Zdá se, že alespoň evropští intelektuálové a někteří evropští politici se snaží zachránit myšlenky osvícenství, které nás kdysi definitivně vyvedly ze středověkého myšlení ovládaného náboženstvím. Na amerických univerzitách je tento boj, zdá se, už prohraný. Skupiny studentů i učitelů, často zde působící díky ‚afirmativní akci‘, tedy pozitivní diskriminaci příslušníků různých menšin, si zvykly pohybovat se v rámci ‚woke aktivismu‘ či německy definované ‚Opferkultur‘ (kultury oběti) a bez obrazu nepřítele by ztratily smysl existence. Jakmile je zakázáno klást určité otázky, nastává konec svobodného myšlení, které se evropské univerzity snažily udržet i v dobách inkvizice,“ poznamenal k tomu David.

Europoslanec však vidí i další problém. „A ještě jeden aspekt - dnešní vlna protibělošského rasismu, která se šíří z univerzit v USA, je také výsledkem grantové politiky obřích nadnárodních korporací a na ně napojených nadací. Americké i evropské daňové právo umožňuje firmám snižovat si základ daně z příjmů – a tím i výši státu odváděných daní - o dary a dotace na veřejně prospěšné účely. Mezi ně patří granty poskytované vědcům," podotkl David s tím, že tyto peníze měly pomoct financovat především technické inovace.

„Velcí akcionáři nadnárodních firem však tento nástroj začali používat i ke korupci sociálně vědních oborů. S cílem odstranit z veřejné debaty problémy chudých pracujících lidí. Po letech systematického uplácení vysokoškolských 'vědců' se dnes nediskutuje o tom, jestli by odboráři nebo volení zástupci zaměstnanců měli mít v dozorčích radách velkých společností 50% zastoupení, o čemž jednal třeba Bundestag ještě v 60. letech 20. století. Místo toho se ve veřejném prostoru za peníze, které akcionáři velkých firem neodvedli na daních státu, diskutuje o procentu žen a mnoha dalších 'pohlaví' ve vedoucích funkcích veřejné správy i podniků. A o podílu různých ras na celkovém počtu zaměstnanců. Zcela mimo zorný úhel se tak dostal jev, kdy jsou miliony pracovních míst přesouvány do Asie,“ uzavřel europoslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Než se Babiš na*ral: Řev v Senátu jako nikdy. Palác nadskakoval

12:28 Než se Babiš na*ral: Řev v Senátu jako nikdy. Palác nadskakoval

Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát dnes zamítl návrh dosl…