Fúze zdravotních pojišťoven by zdražila tuzemskou zdravotní péči. Pacienti by museli sáhnout hlouběji do kapes, varují odborníci

25.08.2014 12:13

Nejčastějším argumentem, který provází debatu ohledně sloučení Všeobecné zdravotní pojišťovny s Vojenskou pojišťovnou a Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra, je úspora výdajů v řádech několika desítek milionů korun. Z tábora oponentů se nicméně ozývají varovné hlasy, podle kterých by vytvoření „superpojišťovny“ zlikvidovalo konkurenci a pacienti by museli sáhnout hlouběji do svých peněženek.

Fúze zdravotních pojišťoven by zdražila tuzemskou zdravotní péči. Pacienti by museli sáhnout hlouběji do kapes, varují odborníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

Lidové noviny uvádí, že by nová „superpojišťovna“ pod svými křídly sdružovala osmdesát procent českých pojištěnců. To už je prý jenom krůček k monopolu a vzniku jedné zdravotní pojišťovny, o což se na počátku tisíciletí snažila ČSSD.

„Pokud by se sloučení prosadilo, současná mírná konkurence by se změnila na nulovou. Zbylé malé pojišťovny by totiž za několik let zanikly,“ upozorňuje na důsledky fúze generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Monopolizace v oblasti zdravotního pojištění by navíc mohla mít za důsledek zdražení zdravotní péče. VZP totiž za jednoho klienta vynakládá v průměru o tři a půl tisíce korun více než zbylé dvě zaměstnanecké pojišťovny. „Pokud bychom je všechny sloučili, lékaři a nemocnice by jistě požadovali navýšit platby na úroveň VZP, “ myslí si Gajdáček.

Jeho slova potvrzují i zkušenosti z okolních zemí. V Maďarsku a Polsku, kde mají jednu státní pokladu, jsou soukromé výdaje lidí na zdravotní péči jedny z nejvyšších ze zemí OECD. Lidové noviny upozorňují, že podíl plateb z kapes pacientů prudce narostl i na Slovensku poté, co premiér Robert Fico prosadil „duopol“ a nyní plánuje vytvoření jedné pojišťovny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek? Vyjádřila se Veronika Žilková, manželka Stropnického

9:17 Milion chvilek? Vyjádřila se Veronika Žilková, manželka Stropnického

Manželka českého diplomata v Izraeli Martina Stropnického Veronika Stropnická-Žilková prozradila, že…