Generál Baloun: Když na vás zaútočí sebevražedný atentátník s výbušninou, je to z hlediska síly asymetrický střet

8. 8. 2018 9:31

Do Česka budou dnes přepraveny ostatky tří vojáků, které v neděli v Afghánistánu usmrtil sebevražedný atentátník. Armádní letoun, který nad českým územím doprovodí stíhačky Gripen, přistane s jejich těly na ruzyňském letišti v 16:15. Poté se uskuteční asi půlhodinový pietní ceremoniál, kterého se zúčastní pozůstalí, hlavní ústavní činitelé i vojáci.

Generál Baloun: Když na vás zaútočí sebevražedný atentátník s výbušninou, je to z hlediska síly asymetrický střet
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vyneseny na katafalky a vojenský kaplan pronese smuteční řeč. Po státní hymně budou rakve odneseny k vozidlům a kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepraví těla do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé budou moci vojákům vzdát hold po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Přílet armádního speciálu doprovodí v Praze vyzvánění kostelních zvonů. V poledne se po celé zemi rozezní sirény. Pietní uctění padlých chystá i například Ostrava.

Dnes také vedení armády ve spolupráci s americkými veliteli v Afghánistánu rozhodne, kdy opět začnou vojáci hlídkovat kolem spojenecké základny Bagrám. Armáda chce, aby se tak stalo v řádu několika dnů.

O tom, že mise má smysl, se rozhovořil pro MF Dnes generál Jiří Baloun. Podle jeho slov si čeští vojáci v NATO díky působení v Afghánistánu udělali dobré renomé.

Baloun pro MF Dnes ještě stále nemohl detailně popsat, co se stalo. „Stále se to vyšetřuje a podléhá utajení. Bylo to napadení sebevražedným atentátníkem na velmi krátkou vzdálenost ve velice složitém terénu. Místo bylo z obou stran ohraničeno hliněnými zdmi, jež oddělují pole. Byl to velmi úzký prostor, kde museli vojáci sesednout z obrněných aut. Když na vás zaútočí sebevražedný atentátník s výbušninou, je to z hlediska síly asymetrický střet a nemá standardní řešení,“ poznamenal Baloun s tím, že k pochybení nedošlo. 

Zda se nyní způsob práce změní, se vyhodnocuje. „Nemáme poznatky o tom, že by došlo k nějakým nesrovnalostem či pochybením, čili nepředpokládáme, že se standardní postupy budou měnit. Samozřejmě je o tom zatím předčasné hovořit,“ sdělil také Baloun.

Na letišti v pražské Ruzyni pak bohoslužbu za trojici padlých vojáků odslouží hlavní armádní kaplan Jaroslav Knichal. 

„Předání zprávy o úmrtí se dá charakterizovat jako balancování na ostré hraně, protože vůči vám směřují dvě poměrně různorodá očekávání. Nejbližšími pozůstalými zemřelého jste vnímán ve dvou rozdílných rovinách. Zaprvé jako úřední osoba, představitel našeho státu a jeho resortu obrany, od kterého se očekává vysoce korektní, obsahově a věcně správné jednání, předání zcela jednoznačných a platných informací a poskytnutí garance za průběh událostí v dalších dnech. Zadruhé jste pro ně lidskou bytostí, která je první a jedinou, jež předá zprávu, která zásadně změní jejich dosavadní život. Proto také jste první, kdo je spontánně pozván, aby ‚spoluprožil‘ a v čistě lidské rovině sdílel jejich první reakce na skutečnost ztráty blízkého člověka,“ popsal Knichal. 

Zároveň dodal, že cokoliv bolestného v lidském životě nikdy člověk nesmaže. „Přijdou momenty, kdy se vám to vrátí. Celý život se s tím učíte žít. Není to tak, že vyslovíte větu a pozůstalí jsou rázem v pořádku. To nelze. Tato bolestná zpráva změní život rodiny,“ poznamenal s tím, že pozůstalí vždy chtějí vědět, jak celá tragická událost proběhla. 

„Armáda je jedna rodina. Ačkoliv třeba dotyčného neznáte konkrétně, vždy vás tragická událost zasáhne. Šlo o kolegu, který obléká stejnou uniformu, byl v zahraniční operaci, tak jako vy. Umíte si představit prostředí, ve kterém se bolestná událost odehrála. To vše nás spojuje a činí nás solidárními s rodinou zemřelého,“ uzavřel Knichal s tím, že vojáky vždy takováto událost stmelí a zdravě nabudí. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

19:02 „Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sepsal další „Čau lidi“. Zdůraznil, že v Česku existují lidé, kteří Babiš…