Generál Pavel: Jsme nejasným partnerem. Musíme se upnout k našim hodnotám

29.04.2015 12:03

Končící náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel pronesl v pražském DOXU na konferenci pořádané think-tankem Evropské hodnoty projev, ve kterém si posteskl, že naše společnost nemá ujasněné hodnoty. Navenek pak prý působíme často směšně a nejsme důvěryhodným partnerem pro Severoatlantickou alianci.

Generál Pavel: Jsme nejasným partnerem. Musíme se upnout k našim hodnotám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel
reklama

Pavel považuje za smutné, že stále nemáme jasno v tom, kdo jsme a čím chceme být, v důsledku čehož prý působíme značně nevyzpytatelně, neboť není předem jasné, jaké stanovisko zaujmeme k různým situacím odehrávajícím se na světové scéně.   

Příznačnou ukázkou, jak můžeme někdy navenek působit směšně, je dle Pavla přesun amerických vojáků přes naše území. Po počátečním období úděsu a negativních reakcí nakonec sice dle vysoce postaveného člena české armády celá akce vyzněla veskrze pozitivně, dobrý obraz o České republice ale i tak nezanechala.

Projev generála Pavla ke shlédnutí ZDE

Pavel tvrdí, že pro naše partnery v Severoatlantické alianci jsme kvůli neujasněným hodnotám a postojům často dost nečitelným partnerem. Vyjádření našich politiků – ministra obrany, premiéra či prezidenta – se totiž ne vždy shodují.

„A logicky se nás naši partneři často ptají, jaký je teda váš postoj v téhle věci? Nám se jako vojákům dost těžko vysvětluje, kde je ten průsečík, který bychom také sami rádi viděli. Nenaplňuje nás to příliš velkou hrdostí, protože bychom taky byli rádi v kůži některých zemí, se kterými bychom se jako Česká republika, ať už velikostí nebo významem, mohli srovnávat, ale do kterých zatím z hlediska dospělosti státu a společnosti máme ještě poměrně daleko,“ popisoval Pavel s tím, že u takového Švýcarska se nestává, že by měnilo názor v průběhu jednání. U České republiky je to prý běžný jev.

„Armáda i společnost se potřebuje vrátit k hodnotovému systému. K tomu, že se budeme  mít k čemu upnout a čemu věřit. Jinak budeme v EU i v Severoatlantické alianci ztrácet důvěryhodnost. A toho bych se nerad dožil,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Armády ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …