Česká republika sice má speciální jednotky, ale záchrana občana v cizí zemi, kde se navíc rozpadly klasické státní struktury, to je operace, kterou zvládnou jen některé země, např. USA nebo Velká Británie. Musí připravit také návrat vojáků a uneseného občana do země. Česká armáda na to podle Pavla kapacitu nemá.
Pokud jde o boj s Islámským státem, nejlepší by bylo, kdyby proti němu bojovaly síly v místě, např. z okolních arabských zemí. OSN prozatím neuvažuje o vysílání jednotek proti jednotkám Islámského státu, protože máme nedávnou zkušenost s invazí do Iráku, která nepřinesla všechny očekávané výsledky.
Co představuje větší hrozbu - Rusko nebo Islámský stát?
„Hrozbu Islámského státu i Ruska je třeba brát velice vážně, i když každou jinak. Zatímco Islámský stát může vyslat teroristy do západních zemí, tak Rusko je jaderná mocnost, která se neštítí porušit mezinárodní řád, který tu dlouhodobě fungoval,“ podotkl Pavel. Jaderných zbraní se ale zatím brát nemáme, hybridních válek ano. Těmi totiž Rusko může destabilizovat řadu zemí, nejen své sousedy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp