Generál Randák pohovořil o tom, jak osvobodit našeho spoluobčana drženého v Libyii

09.03.2015 8:01

Bývalý šéf české civilní rozvědky Karel Randák se vyjádřil v Právu ohledně zmizelého českého občana v Libyi. V pátek se tam udál útok na ropnou plošinu a v souvislosti s ním zmizel i český občan, který zde pracoval. Podle spekulací je možné, že byl unesen s dalšími osmi cizinci.

Generál Randák pohovořil o tom, jak osvobodit našeho spoluobčana drženého v Libyii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Randák

Na otázku, jaké má Česká republika šance na záchranu občana z dané oblasti, Randák odpověděl: „Stejné, jaké má v případu dvou Češek unesených v Pákistánu, respektive Afghánistánu.“ Dle jeho názoru by bylo zbytečné posílat do Libye české osvobozovací komando, jelikož by v Libyi nemělo žádnou šanci. Měli bychom se spíše pokusit do pátrání po našem občanovi angažovat tamní tajnou službu, která by měla mnohem více šancí. „Můžeme maximálně začít jednat s oficiálními představiteli. Poslat tam osvobozovací komando nemá vůbec smysl, zvlášť když se neví, kdo a zda vůbec toho člověka unesl,“ prohlásil bývalý šéf civilní rozvědky.

Podle Randáka je velice obtížné, abychom tuto akci podnikli sami, jelikož ani nevíme přesnou pozici únosců. Kvůli neznalosti přesných detailů, není naděje na úspěšnost záchranné akce. „Nezbývá, než do pátrání zapojit tamní tajnou službu a bezpečnostní orgány, možná soukromníky, kteří by za peníze dokázali na místě pátrat na vlastní pěst. Ale vždy to musí být místní lidé. Čech, který do Libye teprve přijede, nemá vůbec žádnou šanci,“ vysvětlil Randák možný způsob záchrany našeho občana.

Dle názoru bývalého šéfa civilní rozvědky bude obtížné i navázat kontakt s tamní tajnou službou, jelikož se úroveň vztahů našich tajných služeb s libyjskou nachází na nule. Měli bychom se podle Randáka obrátit s přátelskou žádostí o pomoc na tajné služby Francie, Spojených států, Velké Británie, či Německa, jelikož tyto státy tam zcela jistě kontakty mají. Francie by prý mohla být v Libyi nejvlivnější.

Na základě Randákova názoru, v případě, že našeho občana unesl Islámský stát, není příliš šancí na vyjednávání, jelikož sám nezná mnoho případů, kdy by Islámský stát vyjednával. Je také možné, že byl český občan unesen někým jiným, kdo by ho mohl eventuálně prodat této teroristické organizaci.

Na závěr se se Karel Randák zmínil o možné záchraně dvou unesených Češek. Podle něj prý vždy existuje nějaká šance na záchranu. „Pořád existuje nějaká naděje, že se to k dobrému obrátí. Ze zahraničí známe případy, kdy byli lidé zachráněni ze zajetí i po delší době,“ uvedl bývalý šéf civilní rozvědky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ste

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní Slonková, neobtěžujte nás! Exmanželka Babiše vrátila úder nepřátelům premiéra. A už to jede...

19:45 Paní Slonková, neobtěžujte nás! Exmanželka Babiše vrátila úder nepřátelům premiéra. A už to jede...

V televizních novinách na TV Nova exkluzivně promluvila bývalá žena Andreje Babiše, která žije ve Šv…