„Turecko používá migranty jako určitého nástroje nátlaku na Evropskou unii,“ začal Šedivý s tím, že Erdogana Evropská unie rozčiluje už tím, že kritizuje jeho vojenské dobrodružství v severní Sýrii. Erdogan tvrdí, že je v pohybu až milion uprchlíků. A pokud je pravda, že turecké úřady organizují cesty autobusů k řeckým hranicím, to může podle Šedivého vyvolat opravu velké napětí.
V jistém smyslu by se podle Šedivého dalo dokonce říct, že Turecko využívá vůči EU některých nástrojů hybridní války.
„V tuto chvíli je to tak, že turecká armáda vstoupila na území cizího státu, tj. Sýrie, chce ho ovládat a očekává, že k tomu dostane prostor – ale tuto situaci řada Evropanů omítá akceptovat. Tady by mohla jistou úlohu sehrát Severoatlantická aliance, ale pohříchu tak podle Šedivého nečiní. V tuto chvíli se bohužel zdá, že NATO akceptovalo fakt, že Turecko použilo sílu proti cizímu státu a provedlo tam invazi, i když politici země půlměsíce se kvůli slovu invaze velmi zlobí. A tím vlastně Severoatlantická aliance ztrácí svou důvěryhodnost, což je velký problém,“ varoval Šedivý.
Ale EU se poučila a už se nechová stejně jako v roce 2015. EU už slepě neotvírá dveře všem, aniž by zkoumala, odkud jsou, jak se to, podle Šedivého, v minulosti dělo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp