Generál Šedivý pozoruje změnu v ruské taktice: Asi povolali starší velitele, jsou mnohem brutálnější

7.5.2022 9:09 odp. | On-line

Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý v Českém rozhlase komentoval postup ruské armády na jihovýchodní Ukrajině. Zatím podle něj nezaznamenala významné územní zisky. Rusové tak povolali starší velitele, kteří vedou válku mnohem brutálněji. Šedivý se nedomnívá, že by Rusko přistoupilo ke všeobecné mobilizaci, jak se spekuluje v souvislosti s 9. květnem.

Generál Šedivý pozoruje změnu v ruské taktice: Asi povolali starší velitele, jsou mnohem brutálnější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

Ruský prezident Vladimir Putin kvůli počátečním neúspěchům v rámci invaze na Ukrajině vyměnil některé velitele a nahradil je staršími a zkušenějšími. To podle Šedivého vede k tomu, že válka se vede mnohem „brutálnějším způsobem“. „Chybí takový ten džentlmenský přístup. I za války se lze chovat lidsky a neprovádět údery, které likvidují civilní objekty a kulturní památky. To se už dávno překonalo. Rusové postupují destruktivním způsobem a pomalu. Bude to pravděpodobně dlouhá válka s mnoha oběťmi a ničením,“ očekává Šedivý.

  • Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE

Jako tragický popisuje osud jihoukrajinského Mariupolu, kde jsou poslední obránci obklíčeni v komplexu oceláren Azovstal. Ukrajinskému velení Šedivý vytýká, že v momentě, kdy bylo jasné, že městu už nelze pomoci, nenařídilo tamním vojákům, aby se pokusili z obklíčení probít. „Mrtvý voják není k ničemu. A tak kvalitních vojáků, kteří momentálně bojují v Azovstalu, Ukrajina určitě moc nemá. Jedná se o vojáky speciálních sil, o výsadkáře a také o pluk Azov, což je úhlavní nepřítel Ruska. Zde nějaké slitování nemůžeme čekat. Je to brutální, je to nelidské, ale taková situace ty vojáky čeká.“

Ruští vojáci se podle něj v této fázi ofenzívy zaměřují na likvidaci infrastruktury. Dělostřeleckým a leteckým bombardováním se snaží připravit si podmínky pro to, aby jejich pozemní síly pronikly do větší hloubky. Ani ruské zásoby munice ovšem nejsou nekonečné. „Doba palebné přípravy už trvá relativně dlouhou dobu, takže buď se skutečně rozhodnou pro něco zásadního, anebo se prokáže, že nejsou schopni zahájit nějakou soustředěnou a účinnou ofenzívu,“ dodává.

Nepřiklání se však k tezi, že by Rusko přistoupilo ke všeobecné mobilizaci, jak se o tom spekuluje v souvislosti s 9. květnem, Dnem vítězství ve druhé světové válce. „To už by byli skutečně úplně na dně se silami. Ale k nějaké dílčí mobilizaci vybraných ročníků, případně profesí, dojít může,“ připouští.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

17:10 Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

POHLED IVANA HOFFMANA Tento týden se v Praze odehrává týden duhové hrdosti Prague Pride a Ivana Hoff…