Generál na Hradě, generál v parlamentu. A do toho generál Koudelka. Holec o plíživém vojenském puči

31.03.2025 22:20 | Monitoring

Komentátor Petr Holec poznamenává, že vojenský puč, kterého se minulý týden při pohledu na nástup generála v maskáčích do Poslanecké sněmovny bála jedna poslankyně, v Česku probíhá potichu už roky, v podstatě od nástupu Fialovy vlády.

Generál na Hradě, generál v parlamentu. A do toho generál Koudelka. Holec o plíživém vojenském puči
Foto: Repro XTV
Popisek: Petr Holec

Komentátor Petr Holec tvrdí, že v Česku už dávno začal vojenský puč – jen probíhá v mantinelech demokratického systému. Podle něj nastoupil s příchodem vlády Petra Fialy a je postupně upevňován jak v symbolické, tak praktické rovině.

Připomíná neveřejné mimořádné jednání Poslanecké sněmovny k obraně státu, kam byl doslova na poslední chvíli přiveden náčelník generálního štábu Karel Řehka. Doprovodila ho ministryně obrany Jana Černochová z ODS. A to proto, „aby vláda mohla kompletní jednání ve Sněmovně ukrýt před zraky veřejnosti, když se stále víc bojí, a opozice v čele s ANO nemohla promluvit“. Podle Holce podobné scény obvykle doprovázejí vojenské puče, kdy uniformy prostě převezmou v parlamentu velení nad obleky.

Za příklad klasické „fialovské scény“ pak označuje právě konflikt mezi ministryní Černochovou a generálem Řehkou. Podle něj se Řehka chová jako „pučista“, který odmítá respektovat civilní velení, a vystupuje, jako by armáda vládla zemi stejně jako za totality. Největším problémem podle Holce není jen Řehkovo neustálé strašení válkou nebo jeho snaha o militarizaci společnosti, ale i jeho postoj k aféře s armádními drony, které podle informací měly být bez povolení pašovány na Ukrajinu. „Prostě se zase cítí u kormidla moci,“ komentuje Holec a dodává, že se tak neděje náhodou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

15:57 Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

Rozhovor bývalého prezidenta Václava Klause s moderátorem Thomasem Kulidakisem v podcastu Chuť moci …