Generální advokát soudu EU vydá stanovisko k žalobě kvůli kvótám na uprchlíky

31.10.2019 6:03

Generální advokát Soudního dvora Evropské unie dnes vydá stanovisko k žalobě Evropské komise proti Česku, Polsku a Maďarsku kvůli uprchlickým kvótám. Názor, kterým se soud velmi často řídí, může výrazně předznamenat konečný osud žaloby na trojici visegrádských zemí kvůli jejich odmítání podílet se v rámci Evropské unie na povinném jednorázovém mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl, píše ČTK.

Generální advokát soudu EU vydá stanovisko k žalobě kvůli kvótám na uprchlíky
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto
reklama

Komise chce prostřednictvím soudu dát najevo, že povinnosti vyplývající z unijního práva musí členské země dodržovat. Žalované státy tvrdí, že verdikt nebude mít praktický význam, neboť na rozdíl od jiných případů nemůže zajistit nápravu. Program přerozdělování, který nepřinesl očekávané výsledky, už totiž skončil.

Unijní státy se na něm shodly v roce 2015 s cílem odlehčit Řecku a Itálii, kam v době vrcholící migrační vlny proudily desetitisíce žadatelů o azyl. Trojice žalovaných zemí spolu se Slovenskem od začátku proti povinnému systému protestovala a program skončil po dvou letech v září 2017. Bratislava se žalobě, kterou komise podala loni v lednu, vyhnula tím, že přijala nevelkou skupinu uprchlíků.

Zbylé tři visegrádské země tvrdí, že k neplnění pravidel měly závažné důvody, zejména udržení pořádku a bezpečnosti. Připomínají také, že program nefungoval a v jeho rámci bylo nakonec přesunuto výrazně méně migrantů, než byly původní předpoklady.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …