Geneticky upravené potraviny z Kanady na českém trhu? Komunista varoval z rádia

14.09.2017 17:41

Komunistický poslanec Stanislav Grospič usedl ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu proti moderátorovi Českého rozhlasu Janu Moláčkovi a strhal obchodní dohodu uzavřenou mezi Evropskou unií a Kanadou známou pod zkratkou CETA.

Geneticky upravené potraviny z Kanady na českém trhu? Komunista varoval z rádia
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Stanislav Grospič
reklama

Uzavřená dohoda mezi Kanadou a EU je prý příliš složitá. A navíc podle komunistů nejde o dohodu mezi státy, ale spíš mezi státy na jedné straně a s národními korporacemi na straně druhé. Kromě toho se Grospič domnívá, že dohoda oslabuje pozici České republiky v obchodních vztazích.

K dovršení všeho zlého se podle hosta otevírá prostor k privatizaci veřejných služeb. „Nám tam vadí dva takové momenty. Ten první moment je, že to odstranění bariér se spíš týká zboží, které míří z Kanady do EU. U zboží z EU do Kanady také některé bariéry mizí, ale není to úplně rovnoměrné. Evropská unie byla příliš vstřícná a nechrání si svůj vnitřní trh,“ zlobil se Grospič.

„A proč by se neměly kanadské firmy účastnit veřejných zakázek v České republice?“ ptal se Moláček. „My si myslíme, že by měly být upřednostňovány české firmy, potažmo evropské firmy, protože až skončí toto období konjunktury a zakázek bude méně, Česká republika bude mít méně nástrojů k ochraně svého trhu,“ varoval host. V případě nějakých sporů nebudou rozhodovat soudy, ale předem ustavený tribunál.

Nelíbí se mu ani představa, že Kanada nebude muset dodržovat standardy kvality potravin v EU obvyklé. „Ale Kanada nemá pověst země, která by měla nekvalitní potraviny,“ oponoval Moláček. „Co byste si tam nekoupil a nesnědl?“ zeptal se přímo moderátor. „Ono to nestojí přímo takto, já bych se asi nebál koupit si tam cokoliv, ale Kanada má jiné standardy v produkci geneticky modifikovaných potravin a tyto potraviny mohou mířit do Evropy.“ Moláček ale Grospičovi připomněl, že Kanada bude mít jen stejný přístup na trh s potravinami v Evropě, ale bude muset dodržovat evropské standardy kvality potravin.

Grospičovi se nelíbila ani představa, že Kanada k nám může dovážet levnější potraviny, a vytvářet tak tlak na evropské firmy. „Tady ta obava je, že přes Kanadu sem budou vstupovat další řetězce,“ pravil host. Až se jednou zase vrátí hospodářská krize, může nám to uškodit. Ta smlouva poskytuje podmínky k poskytování veřejných služeb velice liberální. „To samozřejmě může vést také ke tlaku na privatizaci,“ pokračoval Grospič.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

15:30 Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

Na moderátora České televize Jakuba Železného se snesla vlna kritiky po tom, co se otřel o vyznamena…