Gorbačov si otevřel ústa na Putina. Přes Radio Svoboda, tudíž asi tušíte, jak to dopadlo

4. 2. 2016 10:48

Někdejší vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov se v aktuálním rozhovoru pro Radio Svoboda vyjádřil velmi kriticky na adresu prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrije Medveděva. Mimo jiné konstatoval, že v Rusku nejsou svobodné volby a bezpečnostní síly příliš dominují veřejnému prostoru.

Gorbačov si otevřel ústa na Putina. Přes Radio Svoboda, tudíž asi tušíte, jak to dopadlo
Foto: tan, breaknews.com
Popisek: Michail Sergejevič Gorbačov, bývalý sovětský komunistický politik

„Putin vládne pomocí skupin, které naši zemí utápí v korupci. Nedá se bohužel ani říci, že by v Rusku probíhaly svobodné volby. Kdyby tomu tak bylo, byla by zdejší opozice mnohem silnější,“ pustil se překvapivě ostře poslední sovětský vůdce do Putinova režimu, ke kterému byl doposud většinou loajální. Zejména v období ukrajinské krize stál jednoznačně na straně Kremlu. Gorbačov také poznamenal, že Putin se při vládnutí spoléhá na své osobní přátele. „Jsou to spolužáci, lidé, se kterými hrál jako kluk fotbal na ulici atd. Tento styl vládnutí je pro mě neakceptovatelný,“ sdělil brzy pětaosmdesátiletý Gorbačov.

Putin podle názoru Gorbačova zradil ruský lid, protože do svých rukou soustředil většinu státního majetku pod záminkou zavedení reforem. Místo toho však prý jen upevnil korupční systém. „Musím ale říci, že návrat k autoritářským režimům a diktatuře je viditelný v celosvětovém měřítku. Bohužel to platí i pro Rusko, jehož státní instituce poskytují krytí pro nadvládu svévole a zneužívání moci.“ Gorbačov zastává názor, že současní ruští političtí vůdci nebyli zvoleni v řádných demokratických volbách. „Po roce 1990 jsou volby méně svobodně než za sovětských časů,“ dodal.

Celý rozhovor v angličtině najdete ZDE

„V Rusku vždy existovaly tendence k autoritářství. Lze se tomu vyhnout, ale vždy záleží na tom, kdo stojí v čele země a jaké jsou jeho zkušenosti. Putin a Medveděv jsou zvyklí vést zemi tvrdou rukou a šířit kolem sebe pouze strach. Jak správně poznamenal bezpečnostní důstojník Viktor Čerkesov, tak současný režim má mnoho čekistických atributů,“ odkázal Gorbačov na sovětskou tajnou policii Čeka, která byla předchůdkyní KGB a připustil, že se málem také stal členem KGB. „Po studiích jsem od nich dostal pozvání a měl jsem tam jít. Nakonec se tak ovšem naštěstí nestalo.“

Za velký problém považuje Gorbačov situaci, kdy bezpečnostní struktury příliš dominují veřejnému prostoru a zasahují do života lidí. „To je absolutně nepřijatelné. Rusko by nejvíc potřebovalo, aby zde byl vytvořen volební systém, která dává lidem možnost skutečné volby. Odmítám systém, ve kterém o osudu země a jejího lidu rozhodují jen dvě osoby, jako je tomu dnes v případě Putina a Medveděva. Stydím se za ně, protože se chovají nehorázně. Jako kdyby neexistovala žádná ústava, volební systém a ani voliči. Kde je 140 milionů občanů Ruska? Je to mizérie, ale ti dva věří, že jsou zachránci vlasti,“ zakončil Gorbačov sedm a půl minuty trvající rozhovor.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…