Gretu by trefil šlak. A Hilšera trefí. Klausův muž se do nich pustil

04.03.2020 20:20

Tiskový mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka na svém Facebooku sdílel desatero, jak během současné epidemie koronaviru v Česku postupovat. Nutno podotknout, že nejrůznější aktivisté či školáci demonstrující za klima a přírodu z jeho seznamu nadšeni zřejmě příliš nebudou. „Příroda na nás seslala nákazu. Vraťme jí to,“ píše. Došlo i na ODS a „senátní velikány“, z nichž jeden zřejmě taktéž nebude potěšen, jak se o něm kvůli pozměnění jeho příjmení Macinka zmiňuje.

Gretu by trefil šlak. A Hilšera trefí. Klausův muž se do nich pustil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okupační stávka za klima v budově Karolina

Anketa

Je Michaela Šojdrová dobrá politička?

1%
99%
hlasovalo: 17221 lidí
Petr Macinka ve svém komentáři současné šíření koronaviru s nadsázkou pojmenovává jako „epidemii koronamoru“ a přináší své desatero, jak se při ní máme bezpečně chovat. Hned první jeho bod hovoří na rozdíl od často slýchaných doporučení o tom, že by lidé měli jezdit veřejnou dopravou, doporučuje využití automobilů. „Hromadné dopravě a chození pěšky se vyhněte,“ doporučuje.

Přikládá též, že „mikroténové sáčky mají smysl“ a měli bychom trvat na používání jednorázových „(a tedy sterilních)“ plastových brček v našich nápojích. Ty jsou však dnes již velmi raritní, jelikož se členské státy Evropské unie usnesly na tom, že zakážou plastové výrobky na jedno použití. Často tak dnes již dostaneme brčka papírová či ta, která jsou vyrobena na opakovaná použití.

Členské státy se taktéž v minulém květnu dohodly, že do roku 2029 bude recyklováno devět desetin plastových lahví. Do roku 2025 takové lahve budou muset být vyráběny alespoň se čtvrtinovým využitím recyklovaného plastu, do roku 2030 by měl tento podíl vzrůst na procent třicet. A doufá se, že lidé budou více pít vodu tekoucí z kohoutku. To ale naráží hned na další doporučení. „Kupujte vodu v plastových lahvích, po dobu epidemie nevěřte kohoutku,“ zní totiž další z bodů bezpečného chování, doplněný o doporučení upřednostnit vakuově balené potraviny.

Připojuje, že „chemicky ošetřené a geneticky šlechtěné zelenině nemoci nehrozí. Nákaza to ví, a proto se chytá jen na bioprodukty.“ A k energetice přikládá: „Větrníky a vítr obecně urychlují přenos virových onemocnění, elektřina by proto měla být výhradně z uhlí. Stejně ho máme víc než kdokoliv jiný a spálit ho je levnější než stavět nějaký další Černobyl.“

Padlo i doporučení, jak v rámci doby nákazy zajistit pokračující výrobu. Macinka upozornil na zprávy, že jsou děti na koronavirus odolnější, a s odkazem na televizní vysílání píše: „Nechte pracovat malé děti, v televizi říkali, že jsou proti nákaze odolnější, takže to musí být pravda.“

„Zdržte se recyklování, upcyklování a třídění. Použité věci nesou riziko, že jsou kontaminované. Kupujte výhradně vše nové,“ pokračuje. V závěru pak ještě doporučuje současnou nákazu přírodě oplatit a vyjmenovává několik organizací, které jsou známé svými častými demonstracemi v boji za klima: „Uvědomte si, že to příroda na nás seslala nákazu. Vraťme jí to a přestaňme podporovat Děti země, Greenpeace a Hate for Free. Příště si to lépe rozmyslí.“

V komentářové sekci pod příspěvkem se zapojil politický reportér MF Dnes Petr Kolář. „Hele, není náhodou voda v plastové lahvi levicová skoro jako batůžek a snowboard?“ tázal se Macinky. Dostalo se mu na to, že v „době bezplastových kongresů ODS už ani ne“.

Kolář si na to neodpustil strefit se do zmiňované strany a podotkl, že ta na rozdíl od koronaviru či migrační krize v Řecku řeší „zásadní“ věci: „Zatímco hlupáci řeší koronavirus a migranty na turecko-řeckých hranicích, ODS dnes měla zásadní tiskovou konferenci k zákonu o ochraně ústavních institucí, podle kterého by Sněmovna nemohla přehlasovat veto ze Senátu.“

Macinka na tuto informaci píše, že v ODS totiž „jako jediní pochopili, že je potřeba podpořit aktivitu senátních velikánů“. Příkladem jmenuje hned dva senátory. Příjmení senátora Marka Hilšera ale „lehce pozměnil“. Senátními velikány tak podle Macinky jsou „Lukáš Wagenknecht anebo Marek Hitler“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …