HN nadávají Zemanovi za to, koho vzal na schůzku s Putinem. A Remek se prý urazil, že tam nebyl on

14.05.2015 9:52

Český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek se nezúčastnil sobotního setkání Miloše Zemana s Vladimirem Putinem. A Remka se to prý dotklo. S odvoláním na vlastní informace to píší dnešní Hospodářské noviny. Sám Remek se k celé věci nechce oficiálně vyjadřovat. „Pan Remek se rozhodl, že tyto informace nebude komentovat,“ citoval list slova Remkova asistenta Tomáše Liptáka.

HN nadávají Zemanovi za to, koho vzal na schůzku s Putinem. A Remek se prý urazil, že tam nebyl on
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Remek
reklama

List poukazuje na to, že zatímco zmíněného setkání se za ruskou stranu kromě Putina účastnil oficiální poradce Kremlu Jurij Ušakov a ministr zahraničí Sergej Lavrov, Zemana doprovázel vedoucí jeho kanceláře Vratislav Mynář a Martin Nejedlý, který Zemanovi neoficiálně radí s energetikou.

Podle deníku by ale na zmíněné vrcholné jednání lépe zapadl velvyslanec Vladimír Remek, který má v Rusku velmi dobré renomé.

Osoby, které si Zeman na jednání s Putinem vzal s sebou, kritizoval také premiér Bohuslav Sobotka: „Na místě pana prezidenta bych z české strany volil jiný formát,“ citoval list Sobotkova slova.

Kmoníčkovu účast na schůzce s Putinem zřejmě překazili Mynář s Nejedlým

List si všímá i toho, že se setkání neúčastnil ani šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Toho prý mimo skupinu vyvolených dostalo napětí mezi prezidentovými muži. „Mynář s Nejedlým se snažili odstavit ostatní od přístupu k Zemanovi a udržet si výsadu jeho nejbližších spojenců,“ píše list.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček hradní sestavu, která navštívila Kreml, obhajuje: „Vycházeli jsme z formátu daného konkrétním obsahem jednání, tedy mimo jiné energetiky. Pokud jde o velvyslance, šlo o reciprocitu, přítomen nebyl ani ruský ambasador,“ uvedl hradní mluvčí.

Tématu se pak v krátkém komentáři věnuje redaktor David Klimeš. Podle jeho názoru měl proti ministru zahraničí Ruské federace Lavrovovi sedět jeho český protějšek nebo aspoň velvyslanec Remek. „Proti poradci Putina pro zahraniční politiku Juriji Ušakovovi neseděl jeho český protějšek Hynek Kmoníček. Naopak proti kancléři Vratislavu Mynáři neseděl šéf Putinovy kanceláře Sergej Ivanov a proti Zemanovu poradci pro energetiku Martinu Nejedlému Putinův expert na energetické otázky,“ píše komentátor.

Závěrem pak uvádí, že i kdybychom přistoupili na Zemanovu argumentaci, že jen pitomečkové nyní nechtějí u Putina pomoct českému byznysu, pak nic neomluví „personální odfláklost“ celé schůzky. „Kde byl třeba šéf Hospodářské komory?“ ptá se David Klimeš závěrem.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…