Hamáček: Nechci nikoho strašit, ale...

01.08.2020 21:30

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček popsal, co je třeba ohlídat, pokud nechceme zažít to, co Itálie na jaře, kde nemocnice zahltili lidé s koronavirem a mrtvé musela dokonce odvážet armáda.

Hamáček: Nechci nikoho strašit, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček
reklama

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) trvá na tom, že ohledně koronaviru stále nejsme z nejhoršího venku. „Nechci nikoho strašit, ale vždy jsem mírnil nadšené hlasy, že jsme z toho venku. Dokud se neobjeví vakcína, žijeme s tygrem v kleci. Podzim nemusí být jednoduchý,“ varoval v rozhovoru pro deník Právo.

Zdůraznil však také, že teď je situace jiná než na jaře, kdy bylo řada nakažených lidí téměř v každém okrese republiky. Proto kabinet přistoupil k plošným zákazům. V létě epidemiologové sledují několik lokálních ohnisek, ale situace není nebezpečná plošně.  

Podle ministra bude teď i na podzim nutno udržet všechna ohniska pod kontrolou tak, aby nedošlo k přílišnému zatížení zdravotnického systému, aby pacienti s nemocí covid-19 neobsadili 80 procent, 90 procent nebo dokonce 100 procent všech dostupných lůžek, jak se to stalo v Itálii nebo v USA, kde koronavirus zahubil tisíce lidí.

Ministerstvo vnitra prý na jaře nakoupilo zásoby a má k dispozici na půl milionu ochranných obleků, 65 milionů roušek a 10 milionů respirátorů, takže je na případnou podzimní koronavirovou vlnu připraveno.

Přesto lidem doporučil, aby nosili roušky dobrovolně a nečekali na nějaké plošné nařízení, protože dobrovolné nošení roušek šíření viru zbrzdí.

Trval také na tom, že uzamčení prakticky celé ekonomiky bylo správné. Jen si prý není jist, zda by to republika vydržela i podruhé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…