Hamáček: Pro zavření všeho není ve vládě shoda

27. 10. 2020 9:33

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce, aby vláda oznámila rozhodnutí ohledně návratu dětí z prvního stupně základních škol k prezenční výuce nejpozději dnes večer. Situace podle něj není dobrá. Uvedl to na Twitteru. Podle Hamáčka budou školy zavřené ještě několik týdnů. Na tom, zda se uzavře prakticky celé Česko a tvrdě se omezí volný pohyb osob po celý den, zatím není v kabinetu shoda.

Hamáček: Pro zavření všeho není ve vládě shoda
Foto: Repro TN.cz
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
reklama

Plaga napsal, že na pondělním jednání vlády opakovaně vyzval Prymulu, aby rozhodnutí oznámil nejpozději dnes večer poté, co ministerstvo zdravotnictví v 18:00 aktualizuje data o vývoji epidemie. "Situace není dobrá, není na co čekat, školy, rodiče i děti potřebují vědět, jak to bude," uvedl Plaga.

"Situace je opravdu nepříznivá a ukáže se na sklonku tohoto týdne, jestli budeme schopni pustit první stupeň. Zatím čísla opravdu příznivá nejsou. Uvažujeme i o variantě, že by byl třeba jen první, druhý ročník. Rozhodne se na základě dat a ta v tuhle chvíli nepříznivá jsou," řekl ministr Prymula v pondělí večer.

Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání. Opatření má trvat zatím do 2. listopadu. Prymula původně slíbil, že první stupeň základních škol se pak bezpodmínečně vrátí do lavic. Později ale připustil, že kvůli nelepšící se situaci nebude možné to dodržet.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Odkládání rozhodnutí na konec týdne kritizoval v pondělí na Twitteru také místopředseda ODS a člen sněmovního školského výboru Martin Baxa: "Ať vláda jasně řekne: situace je špatná, školy budou třeba ještě x týdnů zavřené. Lepší říkat i nepříjemnou pravdu než mlžit," uvedl. Hamáček v reakci na to napsal: "Ano, situace je špatná a školy budou ještě několik týdnů zavřené." Prozrdil také, že na kompletním lockdownu, to jest na uzavření celého Česka do ještě tvrdší karantény, uzavření téměř všech podniků a ještě tvrdšímu omezení volného pohybu občanů, které by se nevztahovalo jen na noc, jak tomu bude od středy 28. října, ale platilo by po celý den, není shoda. Právě proto vláda zatím tímto směrem nevykročila.

„Protože pro to není ve vládě shoda,“ řekl k tomu Hamáček doslova.

Už na jaře vláda kvůli koronaviru zavřela školy 11. března. Na rozdíl od současnosti nebyla výuka na dálku povinná. Školy se začaly postupně v omezeném režimu otevírat v květnu a červnu, ale část dětí se až do konce školního roku učila z domova. Do nového školního roku stát vstupoval s tím, že se školy budou zavírat nanejvýš lokálně podle situace v jednotlivých regionech a podílu nakažených v jednotlivých školách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

20:48 „A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

Česká televize uvažuje o zpoplatnění části svého online videoarchivu iVysílání. Na zasedání Rady ČT …