Hamáček a Štěch opět spolu, tentokrát proti prezidentovi: Nátlak přes vyznamenání je nepřijatelný

22.10.2016 21:16

Se státními vyznamenáními se musí zacházet důstojně, uvedl v prohlášení zaslaném ČTK předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Pokud se potvrdí, že prezident Miloš Zeman ze seznamu vyznamenaných vyřadil Jiřího Bradyho kvůli tomu, že se jeho synovec ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal s dalajlámou, bylo by to pro něj nepřijatelné. Vyjasnění, jak to bylo se seznamem a případným vyškrtnutím Bradyho, požaduje i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček a Štěch opět spolu, tentokrát proti prezidentovi: Nátlak přes vyznamenání je nepřijatelný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Někteří politici a osobnosti veřejného života kvůli Hermanovu tvrzení, že ho Zeman odrazoval od setkání s tibetským duchovním dalajlámou pohrůžkou, že jinak vyškrtne Bradyho ze seznamu vyznamenaných, nepůjdou na Hrad při oslavách svátku 28. října. Štěch uvedl, že pokud celá záležitost nebude vysvětlena a slušně vyřešena, bude nucen adekvátně reagovat.

Hamáček ČTK sdělil, že pokládá za důležité, aby se situace vyjasnila. „Používat jejich udělení či neudělení jako nástroj nátlaku je zcela nepřijatelné,“ uvedl. Očekává, že Hrad i kancelář premiéra ozřejmí veškeré okolnosti kolem seznamu vyznamenaných, kontrasignace premiérem a i případného škrtání.

Štěch rovněž uvedl, že se státními vyznamenáními se musí zacházet důstojně. „Potvrdí-li se, že prezident republiky ze seznamu vyznamenaných a pozvaných osobností k převzetí státního vyznamenání vyškrtl pana Bradyho, je to pro mne nepřijatelné,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Máte vychcípat? Vzkazy Evě Holubové: Raději čtěte sami

8:24 Máte vychcípat? Vzkazy Evě Holubové: Raději čtěte sami

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, levicový sociolog Jan Klán i bývalý poslanec za hnutí ANO Bohuslav …