Hamáček chce poslat desítky milionů na pomoc migrantům

23.02.2020 18:18

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček v rozhovoru pro deník Právo prohlásil, že si trvá na tom, že migraci je třeba řešit především v zemích, odkud lidé odcházejí. Proto chce do zemí Blízkého východu, ale také do severní Afriky a do východní Evropy poslat 54 milionů korun.

Hamáček chce poslat desítky milionů na pomoc migrantům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu. Ve vedení ČSSD tedy zůstává
reklama

Šéf resortu vnitra Jan Hamáček chce na program zdravotnické pomoci v zahraničí Medevac dát 54 milionů korun. Je to sice o šest milionů korun méně, než bylo původně v plánu, protože došlo ke krácení finančních prostředků v programu, ale Česko chce podle člena vlády i tak ukázat, že chce přispět k řešení mezinárodních problémů. Hamáček hodlá v pondělí v tomto smyslu promluvit na vládě.

Program Medevac bude letos pomáhat především ve zdrojových zemích migrace do EU, v zemích prvního vysídlení a zemích, které se potýkají s důsledky velkého množství vnitřně vysídlených obyvatel na svém území,“ řekl deníku ministr.

Peníze mají podpořit lékařskou péči v zemích, do kterých prchli Syřané sužovaní válkou už od roku 2011, jako jsou Irák nebo Libanon, ale také na Ukrajině, kde už šest let probíhá válka mezi centrální vládou v Kyjevě a separatisty na východě země, které podporuje Rusko. Kvůli této válce se na Ukrajině snížila proočkovanost proti některým nemocem, což může představovat potenciální problém pro celou EU, do které Ukrajinci často odcházejí za prací.

V Africe potřebují humanitární pomoc desítky milionů lidí a Česko jim je podle Hamáčka připraveno podat pomocnou ruku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…