Hamáček v červeném svetru a Babiš v obleku? Krize odhalila rozdílný přístup, soudí muž blízký ČSSD

23.03.2020 21:52

Komentátor a bývalý spolupracovník Vladimíra Špidly a Lubomíra Zaorálka Lukáš Jelínek v komentáři pro server iROZHLAS.cz zanalyzoval, jaké dopady bude mít nynější koronavirová krize na vládní koalici stran ANO a ČSSD. Ukázal na rozdílné přístupy v řešení situací vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) a šéfem vlády Andrejem Babišem (ANO). Jejich rozdílné pohledy však podle komentátora nemusejí pro volební preference stran nic znamenat. „Buď vláda krizi ustojí, bude chválena a hnutí ANO zase o kousek stoupnou preference, nebo ji voliči pošlou k šípku jako celek,“ myslí si.

Hamáček v červeném svetru a Babiš v obleku? Krize odhalila rozdílný přístup, soudí muž blízký ČSSD
Foto: Repro ČT24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček na tiskové konferenci ke koronaviru
reklama

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste kvůli koronaviru nemohli v létě cestovat do zahraničí?

82%
hlasovalo: 35477 lidí
Jelínek poukázal na rozdílný přístup k řešení současné koronavirové krize uvnitř vládní koalice stran ANO a ČSSD. Ten se měl projevit hned ze začátku, kdy ministr vnitra Jan Hamáček požadoval vyhlášení stavu nouze o týden dřív, než k němu premiér svolil.

„Andrej Babiš ovšem i pak odmítal ustavení krizového štábu, v jehož čele by na základě do té doby platného statutu stál šéf vnitra. Tvrdil, že krizovým štábem je vláda. Kus logiky v tom byl. Jenže krizový štáb má zahrnovat i odborníky a řešit také provozní a detailní záležitosti, které by měly být pod rozlišovací úrovní vlády,“ přikládá další rozkol uvnitř koalice. Šéfem ústředního krizového štábu se však nakonec vicepremiér nestal a místo od premiéra dostal náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Nejvážněji to podle komentátora mezi ČSSD a hnutím ANO zajiskřilo, když pardubický hejtman Martin Netolický vyzval k odvolání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) kvůli nedostatečné distribuci zdravotnického materiálu do jednotlivých regionů. To ministerský předseda odmítl. „Od počátku krize si navíc sociální demokraté brblají pod vousy, že zatímco Babiš je chaotický, tak Vojtěch je příliš měkký,“ doplnil Jelínek. Babišova komunikace v posledních dnech podle něho nese známky „odstupu“ od Vojtěcha i Prymuly.

Další rozdíly obou politických stran mají vyniknout i v souvislosti s kompenzacemi lidí a firem. „Pokud se dalo v dosavadních fázích příběhu spekulovat o rozdílném přístupu ke správě věcí veřejných mezi fanoušky tradiční politiky na straně jedné a marketingu na straně druhé, další vývoj může dát vyniknout pravolevému sporu,“ píše. A přikládá, že: „na investicích do výstavby infrastruktury se ještě koalice shodne. Bude ale jednotná i v pohledu na míru ochrany a podpory zaměstnanců, což je priorita, kterou levice sdílí s odbory?“

Ministr vnitra a šéf sociálních demokratů Jan Hamáček na veřejnosti má i proto zachovávat loajalitu k premiérovi, a přesto se odlišovat „po svém“. „Ať už pověstným červeným svetrem, nebo trpělivým vystupováním, v němž před práskáním bičem dává přednost empatii. Občas se pokusí i o vtip. Však už také komentátoři hovoří o Hamáčkově nečekaném vzkříšení a možném restartu sociální demokracie,“ přemýšlí komentátor nad dalším děním.

Tak jednoduché to podle Jelínka ale sociální demokraté mít nebudou. „Možná ČSSD v roce 2017 vstupem do Strakovky předešla horším scénářům, ovšem udělala chybu, jejíž následky může odpovědným počínáním svých ministrů leda zmírnit. I v politice platí rčení – ‚spolu chyceni, spolu pověšeni‘.“ A dává dva scénáře, jak nynější situace dopadne: „Buď vláda krizi ustojí, bude chválena a hnutí ANO zase o kousek stoupnou preference, nebo ji voliči pošlou k šípku jako celek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček chce komisi, vyšetřující postup vlády v pandemii. A hned upozornil na to, co prováděl Babiš

17:16 Hamáček chce komisi, vyšetřující postup vlády v pandemii. A hned upozornil na to, co prováděl Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) opakovaně žádal občany i politickou opozici, aby teď neřešili, kdo…