Hamáčkovi to drhne: V některých krajích ho s vládou poslali do háje, jinde se neví, jak dopadne

22.05.2018 10:32

Vstup do vlády s hnutím ANO leží předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi poměrně výrazně na srdci. Spolu s místopředsedou Jiřím Zimolou se snaží přesvědčit straníky, aby hlasovali pro vstup do vlády. Jak píše dnešní Právo, Hamáčkovi se však úplně přesvědčování nedaří.

Hamáčkovi to drhne: V některých krajích ho s vládou poslali do háje, jinde se neví, jak dopadne
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček.
reklama

Pro koalici s hnutím ANO se z grémia ČSSD jasně vyjádřila jen místopředsedkyně Jana Fialová. Ostatní členové vedení své stanovisko nesdělili. A Hamáček přitom burcuje velmi emotivně. „Zkuste mi důvěřovat. Ne podceňovat! Babiše se nebojím. Dokázali jsme si vytvořit vzájemný respekt a důvěru. Nejsem naivní a vím, že vstupem do vlády boj teprve začne. Dokážu ho přimět k dohodám a jejich plnění. Andrej Babiš zná moc dobře pojistky, které zaručují, že vláda bez nás skončí. Nebojme se!“ uvedl Hamáček.

Zimola zase referendum označuje za otevření nové kapitoly sociální demokracie. „Věřím, že k hlasování naši straníci přistoupí zodpovědně,“ řekl Zimola a podotkl také, že zůstat v opozici s sebou nese ztrátu vlivu, viditelnosti a možnosti prosazovat program.

Jan Hamáček

  • ČSSD
  • Od 12.4. 2021 pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí
  • 1. místopředseda vlády

Jaroslav Foldyna, místopředseda strany, pak k celé věci říká, že se ještě rozhoduje. Místopředsedové Martin Netolický a Roman Onderka sdělit své postoje nechtějí. Podle obou z nich má každý sociální demokrat rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nerozhodnutý pak zůstává i předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka, proti naopak jsou předseda Senátu Milan Štěch i předseda senátorského klubu Petr Vícha. 

Předseda Senátu Milan Štěch i předseda senátorského klubu Petr Vícha jsou ostře proti vládě. Nerozhodnutý zůstává předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka. Jako jedni z prvních pak včera podle Práva hlasovali sociální demokraté z Bohumína, kde je právě Vícha starostou. A tak je vcelku jasné, že zde pro vstup do vlády nebyli. „Ze 75 procent členů, kteří se zúčastnili referenda, se jich jen 16 procent vyslovilo pro vstup do vlády,“ píše Právo. Obdobný výsledek je i v Orlové. V Ostravě tomu je naopak – 19 členů se na ostravském okresním výboru vyslovilo pro vstup do vlády, proti byl jeden.

Hlasovalo se také mimo jiné v Praze 6, na jižní Moravě i v Písku. „Výsledky vám prozradit zatím nemohu. Z 51 členů se zúčastnilo 31, což je velmi dobrá účast,“ informoval Právo šéf a poslanec Ondřej Veselý, jenž sám hlasoval proti vstupu do vlády.  Proti je i Oliver Pospíšil z brněnské organizace. „Spolupráce s ANO připomíná týranou ženu, která se vrací domů s tím, že budou bydlet s tchyní,“ uvedl Pospíšil.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

13:39 Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …