Hanebný americký řiťolez Havel i nýmand Klaus. Exvyslanec USA začal o českém „blbovi“ a toto nám řekli kníže, Okamura i Ransdorf

20. 11. 2014 15:28

Bývalý velvyslanec Spojených států amerických v České republice Norman Eisen dle Lidových novin zkritizoval Českou republiku za zpochybňování zahraniční politiky Václava Havla.

Hanebný americký řiťolez Havel i nýmand Klaus. Exvyslanec USA začal o českém „blbovi“ a toto nám řekli kníže, Okamura i Ransdorf
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý americký velvyslanec Norman Eisen
reklama

„Je naprosto bláznivé kritizovat Havla a ničit tu značku, kterou České republice vybudoval. Je to jednoduše hloupé. Člověk se může mýlit, ale neměl by se chovat jako blb,“ řekl dle LN Eisen v úterý na debatě bývalých českých a amerických velvyslanců v sídle think tanku Atlantická rada.

My přece nejsme podřízení Spojených států

ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co si o tom myslí. Osobnost Václava Havla i jeho koncept zahraniční politiky české politiky očividně rozděluje. Někteří s Eisenem bezvýhradně souhlasí, někteří Havla silně kritizují. Některým vadí, že náš stát prý Eisen takto „protektorsky“ hodnotí.

„Ať pan Eisen nechá posuzování české politiky a českých politiků na českých občanech. Jistě má každý právo na svůj názor. Já se také nepletu do vnitřní politiky Spojených států amerických. Sice nevím, koho měl na mysli, ale nedovolil bych si někomu nařizovat, jaký má mít názor,“ řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Jenom to koresponduje s tlakem viceprezidenta Joe Bidena. My přece nejsme podřízení Spojených států, abychom museli reagovat jenom na jejich zakázky a jiné nabídky a požadavky. My si můžeme vybírat z nabídek, z kterých chceme, a nemůže nám to nikdo nařizovat. My si uděláme výběrové řízení a jestliže v něm vyhraje jiná firma než americká, tak to zadáme té firmě, která vyhrála. To je o otázce svobodného obchodu. To jeho stanovisko mi připadá více než protismyslné,“ dodal Filip. USA mají například zájem o dostavbu Temelína.

„Není na mě, abych zpochybnil slova pana velvyslance,“ reagoval předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

Nemlčet o zločinech kohokoli včetně vlád USA, včetně fašistů na Majdanu, včetně vlád EU

„Šéfové pana Eisena se při odhalení Havlovy busty shodli, že Havlův odkaz byl život v pravdě. Ačkoli sám prezident Havel také občas pravdou nežil, neznamená to, že to není dobré krédo. Žít v pravdě znamená nemlčet o zločinech kohokoli včetně vlád USA, včetně fašistů na Majdanu, včetně vlád EU. Zastat se člověka, lidí, nebo ženy, která je většinou ostrakizována v pravdivé věci, je pragmatiky moci vnímáno jako blbost, ale je to potřeba jako soli. Jednou takovou podporu může potřebovat každý z nás a slušnost se neměří přitakáváním, ale vůči lži a zlu,“ soudí předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.

„Kritizovat lze všechno – Havla, Klause i Zemana. Jen by to měla být kritika, a ne plivání. Výkřiky o havlofašismu už působí nesoudně, až patologicky, stejně jako cejchovat Zemana na ruského švába,“ míní místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Nezlobte se, nebudu se vyjadřovat k výrokům bývalých velvyslanců. Myslím, že oni by se měli chovat stejně,“ uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Antonína Sedi existuje nezpochybnitelný přínos Václava Havla pro demokratický vývoj v naší zemi. „Na druhou stranu je bláhové se domnívat, že transformace české společnosti po listopadu 1989 proběhla bez chyb. Já sám jsem panu ex-velvyslanci řadu těchto chyb připomínal. Osobně si odkazu pana prezidenta Havla vážím, ale nemohu souhlasit s nekritickým pohledem na jím prosazovanou politiku. Pevně věřím, že naše dnešní společnost je natolik demokratická, aby opět nesklouzla k budování kultu osobnosti. To by si totiž nepřál ani Václav Havel,“ dodal Seďa.

„Vážím si odkazu Václava Havla a jeho významu v boji za svobodu. To ale neznamená, že musíme ke všemu přistupovat nekritický a na pokyn USA tady pěstovat novodobý kult osobnosti. Názor, že se Václav Havel mohl v některých věcech mýlit nebo že udělal některé chyby v zahraniční politice - například v otázce Kosova – neznamená znevažování jeho osobnosti,“ říká předseda poslaneckého klubu Úsvitu Radim Fiala.

Kopání do této značky nýmandy jako Klaus je trapné a hloupé

„Tady má americký velvyslanec naprostou pravdu. Značka Havel je něco, co nám otevírá ve světě dveře. A kopání do této značky nýmandy jako Klaus je trapné a hloupé,“ říká europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Co říká Norman Eisen, je svatá pravda,“ reagoval europoslanec ANO Pavel Telička.

„Pan bývalý velvyslanec Eisen se velmi mýlí, protože mít díky Havlovi imidž humanitárního bombardéra není nic příjemného. Bez toho bychom se obešli. Jak se Havel choval v době jugoslávské krize, to bylo hanebné. Musím říct, že fungoval jako americký řiťolez,“ řekl redakci europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.

„Tak ať se jako blb nechová ani Eisen! Zřejmě Havla velebí za jeho humanitární bombardování Jugoslávie. Ať se seznámí se svědectvími disidentů podávaných o Havlových ´kvalitách´. Na internetu je spousta svědectví o Havlově opilství a v jeho životopisech i o jeho nezřízeném sexuálním životě, kdy podváděl ženu s mnoha milenkami. I když možná, že to byly právě tyto jeho ´kvality´, pro které ho pomáhali nainstalovat tam, kde ho chtěli mít a národ Český jim na to skočil,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„Souhlasím s tím, že znevažování našeho prezidenta Václava Havla, jeho významu a odkazu je nesprávné a hloupé,“ uvedl senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil.

Zaprodání duše a rektální alpinismus

„Já s panem Eisenem souhlasím, že se může kdykoli mýlit, ale ať se nechová jako blb. Opravdu jen hlupák si může myslet, že s historickou zkušeností lidí v České republice si necháme všichni diktovat, co si máme myslet. Všichni máme nějakou historickou zkušenost a na jejím základě si tvoříme takový, nebo jiný názor. A přiznejme si, že určitá, možná i podstatná část národa odkaz pana Havla prostě nevnímá jako kus světla Božího, ale jako zaprodání duše jinému démonu. Možná kdyby odkaz takové osobnosti spočíval ve vyzdvihnutí hrdosti národa bez rektálního alpinismu směrem k Západu či Východu, pak by se k odkazu takové osobnosti hlásilo daleko více lidí. Jinak děkuji panu Eisenovi, že nás, Čechy, Moravany a Slezany, označuje za hlupáky. Nejsem touto rétorikou překvapen,“ řekl poslanec Úsvitu Petr Adam.

„Se slovy Normana Eisena souhlasím. Současná vláda a prezident nejenže se snaží odkaz Václava Havla pošlapat a tím poškodit dlouho budovanou pozici České republiky, ale mnozí z nich jednoznačně usilují o pro-ruskou orientaci naší země. To je pro mě nepřijatelné, musíme navazovat na pozici z devadesátých let, kdy byla i díky Václava Havla Česká republika vnímána jako spolehlivý a předvídatelný partner,“ myslí si místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

„Podle mého názoru by se neměl chovat jako blb především pan Eisen. Je vidět, že pohled na dění ve světě se může diametrálně lišit. Patří mezi Havlova pozitiva například i humanitární bombardování Jugoslávie?“ uvedl poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Myslím, že se má ctít zásada ´o mrtvých jen dobře´,“ říká poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Zeman a Babišova vláda nás asi dostane do izolace

Podle místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta má Eisen hlubokou pravdu: „Zeman a Babišova vláda nás asi dostane do izolace. Stačí si jen všimnout chování lídrů zemí G 20. Dnes se mezi kultivovanými zeměmi ruské manýry neberou. Výše uvedení naši zemi vystavují riziku slabého a nespolehlivého článku EU. Asi ve svých volebních programech měli uvést, že sem vrací ruskou sféru vlivu. Pokud by na tohle dostali mandát, tak prosím. Ale toto tam neměli.“

„Myslím, že ničit ´značku Václava Havla´ by bylo špatné nejen z hlediska ´vyššího principu mravního´, ale i z hlediska ekonomických dopadů. A neplatí to zdaleka o všech bývalých prezidentech, řadu jiných bychom se měli snažit tajit, byť to - i jejich přičiněním - ne zcela půjde.  Když se mne ale ptáte, co si myslím o výroku Norman Eisena - pokud použil citovaná slova přímo v češtině, naučil se česky opravdu dobře!“ reagoval poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Je velmi  dobře, že pan Norman Eisen již není velvyslancem USA v České republice. Takový soud by totiž na účet hlavy hostitelského státu žádný zkušený diplomat na veřejnosti neřekl. Jako soukromá osoba má na druhou stranu na svůj názor nárok. Potom záleží na tom, jak veřejnost tento názor přijme,“ reagoval poslanec Úsvitu Milan Šarapatka.

Odmítám si myslet, co nám nařizují USA

„Odmítám si myslet to, co nám říkají, že si máme myslet podle některých zástupců USA,“ řekl poslanec KSČM Josef Šenfeld.

„Co si o tom myslím? Že Česká republika je loajálním partnerem USA a jsme rádi, že listopad ´89 přinesl základní změnu a tou je svoboda a demokracie, to je snad hodnota, se kterou Václav Havel burcoval společnost. Nevidím žádný odklon. Nevím, co někdejšímu velvyslanci USA chybí na politice českého státu? Je-li to Havlova podpora vojenských akcí a bombardování, jíž cynicky nazval humanitární bombardování, to ano, tady se naše politika mění. Máme zájem na přátelských vztazích s USA a pan někdejší velvyslanec je poněkud mimo,“ řekl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Norman Eisen má naprostou pravdu a souhlasím s ním. Škoda jen, že nám to musí připomínat někdo ze zahraničí,“ zdůraznil místopředseda TOP 09 a poslanec Marek Ženíšek.

„Ztotožňuji se plně s panem Eisenem. Václav Havel patří mezi osobnosti formátu Husa, Komenského či Masaryka. Je teprve čtvrtým Evropanem, který má bustu v americkém Kongresu. Zpochybňování jeho linie a útoky na něj mě velice zlobí,“ řekl redakci poslanec TOP 09 Rom Kostřica.

Václav Havel se prostě stal mezinárodní ikonou Západu

Podle poslance ČSSD Richarda Dolejše názory na Václava Havla mohou být různé. Jako vůdčí osobnost disentu a polistopadového demokratického období je dle něho nesporně významnou osobností našeho národa a jeho lví podíl na demokratizaci země je nesporný.

„Na druhou stranu považuji za poněkud přehnané, když je mu dáván srovnatelný, či dokonce větší význam nežli T. G. Masarykovi. To neodpovídá realitě a souvisí s umělou a účelovou idealizací jeho osobnosti. Američané mají rádi své kladné hrdiny a jsou neradi, když se na jejich mediální ideál někdo snaží dívat bez růžových brýlí. To je prostě otázka přístupu a mentality. Václav Havel se prostě stal mezinárodní ikonou Západu a symbolem pádu komunismu, která měla dlouhodobou podporu především USA. A to je dobře. Pro Českou republiku se tudíž stal z mezinárodního kontextu dobrou a uznávanou značkou, jehož osobnost a odkaz je v daném kontextu nediplomatické a netaktické zpochybňovat. V tomto směru bývalému velvyslanci USA rozumím,“ vysvětlil Dolejš.

„Pouze mě zaráží jeho nadřazená a protektorská forma jeho velmocenského vyjádření. Tlak a knížecí rady ze zahraničí nám nemohou bránit v tom, mít právo na střízlivý a reálný pohled na jeho osobnost. Václav Havel udělal v době svého politického působení převážnou část dobrých, odvážných a přelomových věcí, ale také řadu naivních chyb. Myslím si, že ani Václav Havel by si nepřál, aby z jeho osobnosti někdo dělal nedotknutelného světce. To, co je hlavním odkazem osobnosti Václava Havla je právě jeho lidskost, která se projevovala skromností, odvahou a schopností jít za svým názorem proti většinovému proudu. To je důvod, proč bychom si jeho osobnosti měli vážit. Ne proto, že nás někdo ze zahraničí mentoruje a říká nám, co si máme myslet,“ dodal Richard Dolejš.

Odkaz Václava Havla i jeho deklarovaný důraz na prosazování lidských práv byly jedním z hlavních akcentů návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v USA, která ve středu vyvrcholila odhalením Havlovy busty v budově Kongresu, jíž se však neúčastnil americký prezident Barack Obama.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…