Hašek pracuje pro Číňany, napsal novinář, který za pronásledování exhejtmana dostal Sorosovu cenu. Má absťák, přišla odpověď

16.05.2017 15:33

Exhejtman Michal Hašek (ČSSD) podle dnešního vydání MF Dnes pomáhá Číňanům. Například s nákupem hotelu ve Vídni. Sám bývalý šéf Asociace krajů ČR pak k článku vydal na Facebooku své prohlášení.

Hašek  pracuje pro Číňany, napsal novinář, který za pronásledování exhejtmana dostal Sorosovu cenu. Má absťák, přišla odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

Hašek je podle MF Dnes kromě své práce advokátního koncipienta u vlivného právníka Miroslava Jansty také angažován jako poradce u šéfa čínské firmy CEFC pro Evropu Jaroslava Tvrdíka. Pro noviny se přitom Hašek vyjádřit nechtěl, svým blízkým se však podle všeho prezentuje jako jakýsi emisar Číňanů pro možnou expanzi do dalších zemí střední či východní Evropy. Sdílný však nebyl ani Tvrdík. 

MF Dnes také hovořila o Haškově vysněném projektu – o léčebném ústavu Číňanů v Pasohlávkách, jenž se měl vybudovat do roku 2019. Zatím však zůstává jen na papíře. „Byl to také on, který jako jediný z hejtmanů podepisoval při loňské návštěvě čínského prezidenta na Hradě memorandum o spolupráci s China Development Bank, která podle něj bude znamenat investici až 200 milionů eur do krajské infrastruktury v příštích třech letech,“ píše MF Dnes s tím, že reálně dohoda říká něco jiného. 

„Jak patrno, Lukáš Valášek má absťák, nedivím se, půl roku už si nemohl kopnout. Nevydržel a už zase, neb jinak to neumí, jako když pejsek a kočička vařili dort, splácal, co se dalo. K tomu, a proto tento příspěvek, ovšem několik brutálních manipulací a nepřesností v záležitostech spojených s mým veřejným působením – žádnou smlouvu s čínskými partnery jsem nepodepisoval sám za sebe,“ podotkl Hašek ve svém komentáři na Facebooku.  

„Za jejich plnění jsem odpovídal do loňských krajských voleb a není mým problémem, že nebyly využity v minulých šesti měsících možnosti, které nabízely, věřím, že nové vedení kraje bude hledat cesty,jak s nimi ve prospěch jižní Moravy pracovat,“ dodal s tím, že stále věří v úspěšnou realizaci Pasohlávek.

„Ohledně smlouvy s čínskou rozvojovou bankou stále platí možnost zapojit vyjednané prostředky čínské banky do infrastrukturních projektů v Jihomoravském kraji se zapojením čínských firem, ještě v loňském roce jsem byl informován o možnosti spolupráce například v cargo dopravě na brněnském letišti, pokud jednání skončila volbami, není to problém Haška, ale někoho jiného, očekával bych aktivitu nynějšího provozovatele krajského letiště,“ dodal a vyjádřil se i ke smlouvě o dodávce jihomoravských vín, o níž se MF Dnes také zmiňuje.

„Považoval jsem za nutné uvést na pravou míru nesmysly v dnešním článku Lukáše Valáška, které vyplodil směrem k mojí hejtmanské práci a vztahům Jihomoravského kraje s Čínou, které jsem nastartoval a nadále v nich vidím obrovskou příležitost nejen pro jižní Moravu, ale pro celou Českou republiku a střední Evropu. Na tom nic nezmění ani sebevětší nesmysl z pera pana redaktora, který dnes opět prokázal, že nemít Michala Haška, bude si ho muset vymyslet,“ uzavřel.

Lukáš Valášek z brněnské redakce MF DNES se na hejtmana Haška soustředil dlouhodobě zejména v roce 2016. Za svou práci byl nakonec oceněn Novinářskou cenou, udělovanou nadací Open Society Fund miliardáře George Sorose a Velvyslanectvím USA. Porota ve zdůvodnění ocenila zejména to, že "autor soustavně sledovaného politika konfrontoval".

Celý příspěvek Michala Haška: 

Hezký den všem, zcela výjimečně neodolám a okomentuji dnešní vydání nezávislého listu Mladá fronta Dnes?? Jak patrno, Lukáš Valášek má absťák,nedivím se,půl roku už si nemohl kopnout. Nevydržel a už zase,neb jinak to neumí,jako když pejsek a kočička vařili dort, splácal co se dalo. K tomu,a proto tento příspěvek, ovšem několik brutálních manipulací a nepřesností v záležitostech spojených s mým veřejným působením – žádnou smlouvu s čínskými partnery jsem nepodepisoval sám za sebe či s tím,že o věci mimo Radu či Zastupitelstvo Jmk – podle zákona o krajích rozhoduje vždy většina a tu jsem v Radě (11 členů) ani Zastupitelstvu (65 členů) sám fakt neměl. Tedy nikoliv jako v očích Valáškových sprostý podezřelý "Hašek", nýbrž jako hejtman Jihomoravského kraje nebo předseda rady Vinařského fondu ČR. Za jejich plnění jsem odpovídal do loňských krajských voleb a není mým problémem, že nebyly využity v minulých 6 měsících možnosti,které nabízely,věřím,že nové vedení kraje bude hledat cesty, jak s nimi ve prospěch jižní Moravy pracovat. Nebýt přípravných jednání a kroků s čínskými partnery ohledně Pasohlávek, nemá nová krajská reprezentace nač navazovat (připomínám, že při návštěvě prezidenta Zemana byla podepsána nová smlouva k projektu Pasohlávky a já věřím v jeho úspěšné dotažení a realizaci). Ohledně smlouvy s čínskou rozvojovou bankou stále platí možnost zapojit vyjednané prostředky čínské banky do infrastrukturních projektů v Jmk se zapojením čínských firem, ještě v loňském roce jsem byl informován o možnosti spolupráce například v cargo dopravě na brněnském letišti, pokud jednání skončila volbami,není to problém Haška,ale někoho jiného, očekával bych aktivitu nynějšího provozovatele krajského letiště. A do třetice – smlouva o dodávkách jihomoravských vín byla se společností Ershang podepsána v Praze v Kramářově vile za účasti premiéra ČR a primatora Pekingu, takže žádné "Hašek prý domluvil...", tato smlouva otevírá možnost našim vinařům k jejich byznysové aktivitě, kraj ani Vinařský fond nejsou obchodníky s vínem a někteří již této možnosti využili jednáními o dodání prvních vzorků, jižní Moravu už navštívili a s vinaři jednali také zástupci firmy Ershang. Považoval jsem za nutné uvést na pravou míru nesmysly v dnešním článku Lukáše Valáška,které vyplodil směrem k mojí hejtmanské práci a vztahům Jmk s Čínou,které jsem nastartoval a nadále v nich vidím obrovskou příležitost nejen pro jižní Moravu, ale pro celou Českou republiku a střední Evropu. Na tom nic nezmění ani sebevětší nesmysl z pera pana redaktora, který dnes opět prokázal, že nemít Michala Haška, bude si ho muset vymyslet. Příjemné počtení v MfD přeji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…