Havel byl přesvědčen o vlastní výjimečnosti. Bývalý mluvčí, který sepsal jeho životopis, se rozpovídal i o proslulých milostných eskapádách

06.09.2014 8:31

Současný český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský napsal životopis Václava Havla, v němž se prý odráží i Žantovského původní profese - psycholog. V sobotních Lidových novinách Žantovský tvrdí, že nejde o žádný vzpomínkový text. Mimo jiné se prý dočteme, že Havlovo působení v politice limitovala jistá pýcha a přesvědčení o vlastní výjimečnosti.

Havel byl přesvědčen o vlastní výjimečnosti. Bývalý mluvčí, který sepsal jeho životopis, se rozpovídal i o proslulých milostných eskapádách
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla
reklama

„Jeho milostné výboje, to bylo vlastně volání o pomoc. Havel byl nejlepším zpodobněním toho, co nazval moc bezmocných. Tím, že dával najevo svou bezmoc, vlastně získával spojence a podporu. Podobnou taktiku uplatňoval i ve vztahu k ženám,“ říká Žantovský, který se zabýval i rodinným zázemím prvního českého prezidenta. Dochází např. k tomu, že matka měla raději prezidentova bratra Ivana a Václav to těžce nesl.

Jako prezident měl prý Havel realistické cíle, ale odmítal k nim kráčet po standardních politických cestách. V tom mu prý bránila jistá pýcha a přesvědčení o vlastní výjimečnosti. Stejně tak mu k tomu scházela i trpělivost.

Za zmínku stojí, že Žantovského životopis je prvním dílem tohoto typu, které začalo vznikat až po smrti Václava Havla, a to v lednu 2012. Autor ho prý začal psát ze zármutku a z vděčnosti. Předchozí životopisy, které vyšly ve více jazycích, vznikaly ještě za života prvního českého prezidenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

22:24 Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

Na facebooku Trikolóry vyšlo stanovisko strany k situaci v Maďarsku a v Polsku. „Je ostudné, když vý…