Havel chápal, jak je NATO důležité. Saša Vondra při výročí vzpomínal, jak jsme do něj vstupovali

14.03.2016 21:51 | Zprávy
autor: mp

Někdejší ministr obrany Alexandr Vondra vystoupil v České televizi a promluvil k sedmnáctému výročí členství České republiky v NATO. Prý můžeme být rádi, že jsme součástí nejsilnějšího vojenského uskupení na světě. Odpovídal také na dotaz divačky, která na exministra udeřila, aby nás nestrašil Ruskem. „Proč jsou Američané v Německu i sedmdesát let po válce?“ Došlo i na hrozivá slova analytika Jaroslava Štefce. Obranyschopnost České republiky je prý na katastrofální úrovni.

Havel chápal, jak je NATO důležité. Saša Vondra při výročí vzpomínal, jak jsme do něj vstupovali
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Alexandr Vondra a Ivan Langer

V březnu 1999 Česká republika vstoupila do Severoatlantické aliance. Stalo se tak i navzdory tomu, že první český prezident Václav Havel pochyboval o tom, zda má existence tohoto uskupení smysl. Někdejší ministr obrany Alexandr Vondra v pořadu Devadesátka České televize prozradil, že Václava Havla přesvědčoval nejen on, ale i další politici, např. Karel Schwarzenberg.

„Prezident Havel pochopil mnohem dříve, dříve než např. Jiří Dienstbier, že NATO má smysl a bude dobré být jeho členem,“ konstatoval v pondělním pořadu Devadesátka někdejší ministr obrany i ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS). „Přes veškerou slabost Západu je to i dnes nejsilnější uskupení a buďme rádi, že jsme jeho členy,“ doplnil. Západ si příliš neumí poradit s uprchlickou krizí i s dalšími problémy. Přesto má smysl být členem NATO.

Ukrajina podle jeho názoru promeškala svou šanci projít reformami a vstoupit do Aliance. Mohlo se tak stát na počátku tisíciletí, kdy se v zemi odehrála tzv. oranžová revoluce. Příležitost však nebyla využita.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…