Havel čislo dva? Ne ne. Vystrčil neobstál. Fischer překvapil, připomněl „hřích“ se Srbskem

11.06.2021 9:29

Někdejší ředitel stanice Vltava Petr Fischer se ve svém komentáři pro Český rozhlas zamyslel nad Milošem Vystrčilem a jeho snahou být následovníkem Václava Havla a jeho politiky lidských práv. Omlátil mu přitom o hlavu Václava Klause a Jana Zahradila, aby nakonec došel k překvapivému závěru.

Havel čislo dva? Ne ne. Vystrčil neobstál. Fischer překvapil, připomněl „hřích“ se Srbskem
Foto: Repro FB Miloš Vystrčil
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil a běloruská prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská u lavičky Václava Havla

Miloš Vystrčil ze sebe už nějaký čas dělá následovníka Václava Havla a jeho „politiky lidských práv“. Naposledy, když v Senátu hostil lídryni běloruské opozice a ještě ji přitom vyhlásil za prezidentku Běloruska.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
84%
hlasovalo: 16046 lidí

„Politika je řečí symbolů a gest, pochopil Vystrčil, a tak dělá to, co je mu vlastní: gesty naznačuje, jaký svět by měl být, jaký by si on sám přál,“ oceňuje někdejší ředitel stanice Vltava v Českém rozhlase.

Zvláštní napětí Vystrčilových gest podle něj vyplývá z rozdílu mezi Vystrčilem a chováním jeho spolustraníků. „Paradoxní je už to, že havlovskou politiku lidských práv oživuje právě politik Občanské demokratické strany, která se v minulosti a často i dnes staví k „hodnotové“ politice velmi problematicky a zvláštně,“ myslí si Fischer.

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE

Připomíná Václava Klause a jeho neustálý výsměch „humanrightismu“. A i jeho následovníci prý nebyli lepší, třeba Petr Nečas se posmíval u Václava Havla „dalajlámismu“. Fischer oceňuje, že Miloš Vystrčil se stejně jako dnešní předseda Petr Fiala zcivilizoval natolik, že by takto posměšná slova už vůči politice lidských práv nepoužili.

Duch Václava Klause ale prý přežívá například v Janu Zahradilovi, členovi stranického grémia. A jede v něm prý dokonce i Alexandr Vondra. U něj je tento pohled podle Fischera obzvlášť paradoxní, protože Vondra jako zahraničně politický poradce Václava Havla jeho politiku lidských práv přímo vytvářel.

Dnes ale prý podporuje „kissingerovskou reálpolitiku“ která je hnána pravicovým populismem silných bílých mužů. Projevuje se to třeba jeho neochotou postavit se proti „nacionalisticko-náboženské“ politice v Polsku a v Maďarsku. Jen když mu nehrozí problémy, tak si vzpomene na lidská práva.

Na závěr ale Fischer dochází k překvapivému závěru. I sám Václav Havel vlastně svou politiku lidských práv uplatňoval trochu selektivně. Jako příklad uvádí jeho podporu bombardování Iráku či Srbska, nebo málo ochoty k „palestinské snaze po osvobození z izraelské okupace“.

Ve skutečnosti podle něj „humanrightismus“ má limity vždy a důsledně jej uplatňují jen ti, kteří jej používají jen k ukazování vlastní morální výtečnosti. „Miloš Vystrčil ale už možná ví, jak nebezpečný je v politice morální kýč,“ věří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

10:52 Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

Proč Andrej Babiš tak tvrdě vystoupil proti spolupracovníkům Miloše Zemana na Hradě? Europoslanec Iv…