Havel předvídal, co nás čeká. Byl to vizionář, soudí ekonom Jan Švejnar

30. 9. 2018 8:41

Ekonom Jan Švejnar prozradil, proč byla v New Yorku odhalena busta Václava Havla. Promluvil i o svých prezidentských ambicích.

Havel předvídal, co nás čeká. Byl to vizionář, soudí ekonom Jan Švejnar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Švejnar

Jan Švejnar, který vyučuje na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, v rozhovoru pro server Seznam Zprávy.cz prozradil, proč byla na půdě univerzity odhalena busta Václava Havla. Američané prý na prvním českém prezidentovi oceňují, že měl vize a předvídal věci, s nimiž počítal málokdo.

„On byl opravdu vizionář a viděl nebezpečí, které následovalo a které nyní vidíme v plné formě, takže zvláště na Kolumbijské univerzitě, ale i v celé Americe je to člověk, který určoval takový ten principiálně liberální přístup k moderní historii," poznamenal Švejnar na adresu Václava Havla.

První český prezident už za svého života varoval, že může přijít krize liberální demokracie, protože její elity možná nedokážou naoplnit očekávání obyvatel. Pak podle Havla nastane krize liberální demokracie, ve které se vesla chopí populisté a nacionalisté. A přesně to se dnes děje.

„To, že Václav Havel zde (na Kolumbijské univerzitě) bude, je pro americkou společnost, ale též pro společnost Českou, velmi důležité, protože je viděn jako jeden z lídrů, který se zasloužil o to, aby svět chápal věci určitým způsobem, aby se věci změnily a dodal tu vizi, která myslím, bude v budoucnosti velmi důležitá," dodal Švejnar.

Ve druhé polovině rozhovoru prohlásil, že v tuto chvíli neuvažuje o další prezidentské kandidatuře. O post hlavy státu usiloval při poslední parlamentní volbě 2008 proti Václavu Klausovi a v tuto chvíli se nechystá svůj pokus opakovat v přímé volbě. Jedním dechem však dodal, že hodlá být i nadále aktivní ve veřejném životě a mohou nastat okolnosti, které ho přimějí jeho rozhodnutí změnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…