Havel se nevešel do urny. Popel rozsypali do tří

06.01.2012 14:29

Popel exprezidenta Václava Havla se nevešel do jedné urny, proto musel být rozdělen hned do tří. A tak neplatí spekulace, které vedla některá média, že se tak rozhodla například jeho manželka Dagmar Havlová.

Havel se nevešel do urny. Popel rozsypali do tří
Foto: Martin Kovář
Popisek: Poslední rozloučení s Václavem Havlem zádušní mší ve svatém Vítu

"Václav Havel byl zpopelněn v dřevěné rakvi se zinkovou vložkou včetně čalounění, čímž nabyl objem popele, který se nevešel do úřední urny," uvedla pro iDnes.cz Sabina Tančevová, dřívější tajemnice Václava Havla.

"Během pietního vystavení rakve Václava Havla a několika rozloučení bylo navíc víko jeho dřevěné rakve poničeno voskem, a proto muselo být nahrazeno novým. Zpopelněna pak byla obě," dodal i Martin Červený ze Správy pražských hřbitovů.

Média ale dříve spekulovala, proč byl popel rozdělen do tří uren. Pokud si tak přejí pozůstalí, je to totiž možné udělat. "Rozdělení popela do několika schránek není v Česku příliš obvyklé. V zahraničí se to ale dělá, vzorek popela si mohou pozůstalí třeba chtít nechat doma. Je to skutečně jen na rozhodnutí příbuzných," potvrdil tuto teorii tajemník Sdružení pohřebnictví Josef Hájek.

"Pokud si to pozůstalí přejí a vysloví své přání předem, nechává se pohřební službou odsypat část popela a příbuzní si to například nechávají zatavit do skleněných těžítek či do šperků. To je běžné i u nás," uvedl Červený. I v takovém případě by byl popel rozdělen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemanova rakovina? Ovčáček zveřejnil výbušný záznam. Je to silné

12:05 Zemanova rakovina? Ovčáček zveřejnil výbušný záznam. Je to silné

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil na svém facebookovém profilu SMS konverzaci s redaktorem server…