Heger: Černý trh s pitím je tu horší než ve slušně vedených státech

27. 9. 2012 7:16

Sotva se v Česku uvolnila částečná prohibice, chce ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zvýšit spotřební daň na alkohol o 20 procent. A v kapse má ministr další opatření proti pančování alkoholu, jako například větší rizika pro hostinské, kteří by mohli přijít o živnost. Přesto Heger upozorňuje na to, že absolutní bezpečí zařídit nejde.

Heger: Černý trh s pitím je tu horší než ve slušně vedených státech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Dnešním dnem, kdy bude zrušena úplná prohibice a povolen prodej alkoholu vyrobený před koncem loňského roku, je otázkou, zdali se lidé mohou cítit úplně bezpečně. Ministr Heger má na ni odpověď. „Absolutní bezpečí se samozřejmě zajistit nedá. A to ani ze zdrojů, které přicházejí ze zahraničí,“ míní ministr pro Hospodářské noviny.

Prohibice padá, přísné kontroly zůstanou

Aby hostinští nezačali prodávat rizikové lahve, které mají na skladě, chce ministr zabránit tím, že je vystaví daleko většímu riziku než dosud. Podle něj za normálních okolností, když se u nich našel pančovaný alkohol, se lahev musela maximálně vylít a hostinský dostal pokutu. Nyní podle Hegera bude rozlévání nelegálního alkoholu považováno za trestný čin a hrozí za to vysoké sazby. „Lidé tomu budou moci říkat zrušení prohibice, ale přísné kontroly zůstanou,“ prohlásil Heger.

Jenže ačkoliv slibovaná míra opatření a bezpečí má být vysoká, zatím se zdá, že z nich ministr spíše pomalu upouští. Původně se totiž mluvilo o zákazu prodeje alkoholu na stáncích. Teď se ministrovy názory posunuly, tvrdí.

Distanc a okamžité propadnutí živnosti

Myslí si totiž, že stánky nejsou až tak nebezpečné, jak se zdálo. „Černý trh je rozbujelý víc než ve slušně vedených státech,“ říká Heger s tím, že prazáklad celé věci je kontrola výrobního postupu.

Na koncese na prodej alkoholu rovněž nemá Heger jednoznačný názor. „Teď si myslím, že když se bude alkohol dál prodávat ve všech prodejnách s potravinami, tak to zase tak moc vadit nemusí,“ prohlásil pro HN a dodává: „Pokud se prokáže, že alkohol pančoval hospodský, tak by měl přijít okamžitě o živnost. Třeba dostat na rok distanc“.

Jinak si Heger nemyslí, že by jakékoliv omezování prodeje alkoholu nějak pomohlo. Přesto si dovede představit i nějaký zahraniční model. „Například pokud by se ve večerkách nesměl prodávat alkohol po stanovené hodině, tak by to prospělo,“ uzavírá ministr s odkazem na Británii, kde systém funguje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…