Hejtman Zimola si přečetl Ústavu a vzkázal Sobotkovi: Prezident má za vládu také odpovědnost

19.01.2014 15:38 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Premiér Sobotka by neměl ignorovat námitky prezidenta Zemana vůči některým kandidátům na ministry. Odpovědnost za ministry je sdílená mezi předsedou vlády a hlavou státu. Tak tomu alespoň rozumí jihočeský hejtman a poslanec Jiří Zimola, který v rámci ČSSD v předčasných volbách získal v procentech třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Hejtman Zimola si přečetl Ústavu a vzkázal Sobotkovi: Prezident má za vládu také odpovědnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Jiří Zimola

Celkové dojmy z uzavřených koaličních vyjednávání nejsou nikterak kritické. „Myslím, že osoby navržené na posty ministrů byly vcelku očekávány a nijak zvlášť mě to nepřekvapuje. Problém, který souvisel s osobou ministra práce a sociálních věcí, už sociální demokracie vyřešila,“ konstatoval Zimola.

Premiér Bohuslav Sobotka nedávno v rozhovoru pro HN mluvil o ohrožení parlamentní demokracie, kumulace moci do rukou prezidenta a vizi tomu do budoucna zabránit „zpřesněním“, tedy reálně zúžením, prezidentských pravomocí. Jakým způsobem Jiří Zimola hodnotí vystupování předsedy ČSSD vůči hlavě státu? Co výhrůžky kompetenční žalobou a další výstupy?

Zbytečná válka

„Jedním slovem zbytečné. Myslím si, že je naprosto zbytečné, aby sociální demokracie v osobě kohokoli sváděla boj s prezidentem republiky, který navíc v rámci svých ústavních možností má právo jmenovat premiéra a jmenovat vládu a ministry. Jiný výraz než zbytečná válka mě v této chvíli nenapadá,“ vyjádřil nesouhlas se stylem, jakým se šéf ČSSD vymezoval vůči hlavě státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

16:28 Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

Premiér Andrej Babiš, který se ve čtvrtek účastní v Polsku Konference k obnově Ukrajiny, se krátce v…