Hejtman Zimola si přečetl Ústavu a vzkázal Sobotkovi: Prezident má za vládu také odpovědnost

19.01.2014 15:38 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Premiér Sobotka by neměl ignorovat námitky prezidenta Zemana vůči některým kandidátům na ministry. Odpovědnost za ministry je sdílená mezi předsedou vlády a hlavou státu. Tak tomu alespoň rozumí jihočeský hejtman a poslanec Jiří Zimola, který v rámci ČSSD v předčasných volbách získal v procentech třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Hejtman Zimola si přečetl Ústavu a vzkázal Sobotkovi: Prezident má za vládu také odpovědnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Jiří Zimola

Celkové dojmy z uzavřených koaličních vyjednávání nejsou nikterak kritické. „Myslím, že osoby navržené na posty ministrů byly vcelku očekávány a nijak zvlášť mě to nepřekvapuje. Problém, který souvisel s osobou ministra práce a sociálních věcí, už sociální demokracie vyřešila,“ konstatoval Zimola.

Premiér Bohuslav Sobotka nedávno v rozhovoru pro HN mluvil o ohrožení parlamentní demokracie, kumulace moci do rukou prezidenta a vizi tomu do budoucna zabránit „zpřesněním“, tedy reálně zúžením, prezidentských pravomocí. Jakým způsobem Jiří Zimola hodnotí vystupování předsedy ČSSD vůči hlavě státu? Co výhrůžky kompetenční žalobou a další výstupy?

Zbytečná válka

„Jedním slovem zbytečné. Myslím si, že je naprosto zbytečné, aby sociální demokracie v osobě kohokoli sváděla boj s prezidentem republiky, který navíc v rámci svých ústavních možností má právo jmenovat premiéra a jmenovat vládu a ministry. Jiný výraz než zbytečná válka mě v této chvíli nenapadá,“ vyjádřil nesouhlas se stylem, jakým se šéf ČSSD vymezoval vůči hlavě státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

16:28 Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

Premiér Andrej Babiš, který se ve čtvrtek účastní v Polsku Konference k obnově Ukrajiny, se krátce v…