Nejprve poukazuje na slova guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera, který nedávno ujistil veřejnost, že nás sankce proti Rusku zatím nezasáhly. Jenže Rusko sankce prokazatelně připravily o 40 miliard dolarů. Česko se ale moc radovat nemůže. Ropu a zemní plyn totiž „nejsme schopni rozumně nakoupit jinde než v Rusku“, řekl prý Singer, který přitom starostlivě zmínil holý fakt, že „v Rusku působí evropské banky a vytvářejí tam výrazný zisk“.
Více škody než sankce působí Rusku propad cen ropy
Hekrdla upozorňuje, že Rusku působí mnohem větší škody než sankce propad cen ropy, který zemi připravil o 100 miliard dolarů. Nicméně jak Vladimir Putin, tak i venezuelský prezident Nicolás Maduro se mýlí, když tvrdí, že tento propad je pouze politickým kalkulem USA a jejich přátel na Středním východě. Podle publicisty je to mnohem horší. „V dramatickém snížení ceny za barel se odráží klesající globální poptávka po energetických ropných produktech, protože svět se ani za uplynulých šest, sedm hubených let nevymotal z finanční krize,“ tvrdí Hekrdla s tím, že ani komoditní spekulace s obrovskými sumami zbůhdarma natištěných peněz, jimiž centrální banky zaplavily ekonomiku, nejsou nyní s to cenu zvednout.
Letošního 17. listopadu byl oznámen pokles HDP Japonska. „Třetí největší ekonomika světa vstoupila do své čtvrté recese od roku 2008. Čímž de facto dementovala funkčnost dlouho oslavované `abenomiky` (podle japonského premiéra Šinza Abeho),“ upozornil Hekrdla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam