Historici se pustili do protitotalitního ústavu. Je prý zpolitizovaný už teď

08.04.2013 18:49

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je zpolitizovaný, tvrdí někteří historici. Je to podle nich dáno zejména tím, že radu ústavu volí senátoři. Podle bývalého šéfa ÚSTR Zdeňka Hazdry by pomohla změna pravidel sestavování rady - vědecké instituce by mohly zástupce vysílat do rady přímo.

Historici se pustili do protitotalitního ústavu. Je prý zpolitizovaný už teď
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na jednání Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

"Mohlo by to posílit společenské renomé a prestiž instituce, které, bohužel, nedosahuje," řekl Hazdra při dnešním semináři o ÚSTR, který pořádala Masarykova demokratická akademie spřízněná s opoziční ČSSD. Problém je podle Hazdry v tom, že část veřejnosti nahlíží na ústav jako na politickou instituci a kolbiště politiků. "Zákon o ústavu vytváří riziko neustálých střetů," podotkl historik.

O tom, že se ústav může stávat pro politiky "vedlejším zápasištěm", hovořil také historik Vilém Prečan. Také on zmiňoval to, že radu volí Senát. Prečan podotkl, že tak byl zákon vytvořen, když vládla pravice. Nyní podle něho "ukazuje svaly" sociální demokracie, když má v horní komoře většinu.

Zpolitizování ústavu není českou zvláštností, podotkl Prečan a poukázal na polskou obdobu ÚSTR, která prý byla politizována za vlády Jaroslawa Kaczyńského z konzervativní strany Právo a spravedlnost. Další historik Matěj Spurný uvel, že ÚSTR trpí "závažným poškozením, které se dá odstranit jen chirurgicky", a to změnou zákona a struktury organizace.

Vystupující kritizovali i činnost ústavu. Spurný soudí, že se nevěnuje kritické vědě, podle Prečana se zase nevěnuje rozeznávání hodnot dokumentů a tomu, jak s těmito prameny pracovat. Ústav v poslední době opět poutá pozornost vnitřními poměry. Mezi jeho ředitelem Danielem Hermanem a radou této instituce prý vládne napětí a vázne spolupráce. Mezi některými radními se objevily i úvahy, že by Herman mohl skončit. ÚSTR se také opět stává terčem politických rozepří mezi vládnoucími stranami a opozicí. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek hovořil dnes o ústavu jako o "institutu zapomnění".

Předsedkyně rady ústavu Petruška Šustrová odmítla spekulace o tom, že by radní snad měli v úmyslu ÚSTR zrušit nebo zastavit digitalizaci. Má ale prý výhrady například k "chabé" produkci ústavu; navíc neprovádí podle ní digitalizaci dokumentů, ale skenování - digitální depozitář prý nefunguje. O personálních věcech se při semináři nehovořilo.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

21:13 „Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

Útočník na premiéra Roberta Fica Juraj Cintula z Levic na krátkém videu, které zřejmě vzniklo po zat…