Historik Blažek z ÚSTRu: Babiš s StB prostě spolupracoval. Tečka. Pak se posmíval KSČM, že si dárek k výročí VŘSR moc nedala

18.11.2017 18:31

Historik Petr Blažek dal v rozhovoru pro server Info.cz jasně najevo, co si myslí o zastírání faktů. Odsuzuje ho. A hned přidal jeden příklad – spolupráci vítěze voleb s komunistickou Státní bezpečností. Blažek ani v nejmenším nepochybuje, že Babiš s StB spolupracoval. Není prý správné dodávat k tomu slovo údajně. Prostě spolupracoval. Tečka. To však nebylo to jediné, co Blažek řekl. Pořádně se obul i do Tomia Okamury (SPD), do Josefa Skály (KSČM) či do prezidenta Zemana.

Historik Blažek z ÚSTRu: Babiš s StB prostě spolupracoval. Tečka. Pak se posmíval KSČM, že si dárek k výročí VŘSR moc nedala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Po nedávných parlamentních volbách Blažek vnímá v české společnosti určitou tendenci, se kterou bohužel můžeme dojít až k omezení demokracie, jak ji známe dnes.

„Určité tendence bych tady viděl. Mluvíme o změně vlády. Nevíme, jak ta vláda bude vypadat, ale víme, že by se měla opírat o dvě strany, které mají k ideálům parlamentní demokracie poměrně daleko,“ konstatoval historik hned na úvod s poukazem na SPD Tomia Okamury a na komunisty, kteří už vyhlásili podmínky, za kterých jsou ochotní tolerovat menšinovou vládu vítěze voleb Andreje Babiše (ANO).

Tomio Okamura volá po omezení demokracie zastupitelské ve prospěch demokracie přímé. Mluví dokonce o odvolatelnosti politiků. „Tady ta strategie nerespektuje svobodnou politckou diskusi, protože dává, řekl bych, právo občanům odvolávat politiky za projevené názory už během funkčního období. Taky z toho vznikají určité vtipy, jako že Tomio Okamura budfe první, koho navrhnou odvolat ti ostatní voliči,“ upozornil Blažek.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Tomio Okamura vedle toho hodlá zakázat islám. Jenže islám je uznávaným světovým náboženstvím a v Ústavě ČR se jasně mluví o náboženské svobodě. Pokud tedy islám zakážeme, popřeme vlastní ústavu. „A další věc, ta se týká migrace. Mluví se o tom, že někdo, kdo přejde hranice, tak může být potrestán protože to bude kriminální čin, no tak to se blíží, bych řekl, roku 1948 a zákona 231 na ochranu lidově demokratického zřízení republiky, podle kterého se původní přečiny změnily v trestné činy, za které ‚pachatelům‘ hrozilo několik let vězení.“

Okamura tyto své plány buď nedomýšlí, nebo je domýšlí a o to je to podle Blažka horší.

Pokud jde o samotného Babiše, ten podle Blažka vedl dobrou kampaň. Oslovil obrovské množství lidí, ale kdyby nebylo jeho střetů zájmů nebo jeho někdejší spolupráce s StB, mohl dosáhnout ještě mnohem většího volebního úspěchu. Blažek nepochybuje, že Babiš s komunistickou StB spolupracoval.  

„Mluvme věcně. Jde o to, že byl evidován Státní bezpečností jako tajný spolupracovník v nějaké konkrétní kategorii a byl v registru svazků učiněn záznam a byl učiněn spis a existuje asi dalších devět svazků, které na to odkazují,“ uvedl Blažek. Babiš prý v celé síti hrál jakousi kontrolní roli. Svědčí to o spolupráci člověka, který pracoval v podniku zahraničního obchodu. Ta jeho role byla taková kontrolní. Máme možnost kontrolovat to prostředí, máme možnost kontrolovat jiné tajné spolupracovníky, jestli mluví pravdu,“ doplnil Blažek. „On se s těmi pracovníky StB scházel, předával jím informace. A paradox je, že on to nezpochybňuje, on to i jako sám říká,“ doplnil ještě.

Za dosti přelomový považuje Blažek verdikt slovenského ústavního soudu, který konstatoval, že bývalým agentům StB tak úplně nelze věřit. Pokud o sobě dnes tvrdí, že před 30 a vice lety obelhávali svůj stát a sepisovali falešné materiály, jak jim můžeme věřit, že dnes říkají pravdu. Zvlášť, když si uvědomíme, že v minulosti sloužili represivním složkám státu, potlačovali svobodu slova a tak podobně.

Dnes Babiš uvažuje o tom, že se opře o komunisty, byť sto let od říjnové socialistické revoluce nedostali moc hlasů – ani ne 8 procent. „Dárek k Velké říjnové socialistické revoluci si tedy soudruzi velký nedali,“ smál se Blažek. Komunisté podle jeho názoru zpapaláštěli a ztratili „drive“ levicové radikálně protestní strany. Blažek si kvůli tomu dělal srandu z Josefa Skály, místopředsedy ÚV KSČM pro ideologickou práci.

„Já jsem byl s panem Skálou v televizním pořadu a já jsem se mu trošku smál. Kde máte ty revoluční buňky, který tady připravujou revoluci a jak je možný, že tu nemáte ty ozbrojený buňky, který by prosazovaly tu vůli proletariátu. Jak je možné, že vy nemáte připravené nějaké ozbrojené milice, co vy jste vůbec za komunistickou stranu. On byl v saku a nevěděl, co na to říct,“ uvedl Blažek.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Nakonec padlo pár slov také na adresu prezidenta Zemana a na adresu Petra Žantovského, kterého Miloš Zeman vyznamenal. „Ta role Petra Žantovského v 80. letech nebyla prostě pěkná a já tady nevidím důvod k oceňování. ... Je to asi nějaká odměna pro něj,“ řekl Blažek. Žantovský podle názoru hosta nepluje příliš proti proudu, byť o tom prezident Miloš Zeman mluvil. Zemana podle Blažka baví vyvolávat konflikty. „A to já vnímám na tom jeho prezidentství jako to vůbec nejhorší,“ zaznělo také z úst hosta.

reklama

autor: mp

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

HHC

Dobrý den, souhlasím s vaši odpovědí na téma zákaz HHC. Ale nechápu, proč se tak nepřešlo jen k regulaci, ale k celkovému zákazu? Bezpochyby se objeví něco jiného a co když to bude ještě horší? Zajímavé také je, že jste nezakázali i kratom. Proč? A druhá věc je, jak je možné, že se doteď látka k mla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

4:44 Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

Hlavy obou komor českého parlamentu v uplynulých dnech zabrousily do zahraniční politiky. Parlamentn…