„Jde v tuto chvíli v souvislosti s děním na Ukrajině o překreslení geopolitické mapy?“ zajímal se jeden z diváků ČT. „Ukrajina míří do EU a také vznikla Euroasijská hospodářská unie. Neměly by se EU a EAHU učit fungovat vedle sebe?“ doplnil svůj dotaz divák.
Profesor Lukeš označil dotaz za chytrý s tím, že tazatel ví, o co tam jde. „Každý, kdo žije v prostoru mezi Ruskem a Německem, by měl této situaci na Ukrajině intuitivně rozumět,“ míní Lukeš.
Anšlus po vzoru Německa
„Putin tím, že anektoval Krym, se v podstatě dopustil kroku, jako v březnu 1938 Německo, když anektovalo Rakousko. To je přesně to, co se stalo na Krymu. To je prostě anšlus. A svět na to dnes reaguje stejně, jako tehdy reagoval. Tedy neudělal nic. Stalo se," připomněl historik tehdejší události. I tentokrát prý nikdo adekvátně nereagoval. „A teď už s tím nikdo nic neudělá a my už musíme jenom jít za panem Putinem s kloboukem v ruce a říct, dobře, jenom, prosím vás, už dál nechoďte," vykresluje současný stav historik.
Již dříve profesor Lukeš uvedl, že Ukrajině evidentně hrozí pokračování anšlusu, k němuž už došlo na Krymu. Nyní opět zdůraznil, že nynější modus operandi je identický s tím, co v Československu praktikoval Konrad Henlein.
„Každý musí cítit, že to, co se dělo v Sudetech, se dnes děje na Ukrajině. Analogie se Sudety se odehrává právě teď,“ říká historik s tím, že není zcela jasné, co bude dál. Vsadil bych se, že ani pan Putin neví, co se stane. Ani on nekontroluje budoucnost. Myslím si, že ani on nechce vojensky zasahovat na východě Ukrajiny. On se tam dostane jinými prostředky. Velmi se mi líbí ten termín `budování chaosu`, to je přesně to, co tam nyní Moskva dělá. Putin asi doufá, že ho nakonec na východě Ukrajiny budou vítat jako toho, kdo přinese stabilitu," míní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr