Na začátku pořadu se mluvilo o významu masových protirežimních demonstrací, především těch na Letné. Podle Suka byl jejich význam stěžejní, rozhodly prý o tom, že komunistický režim nakonec padl.
Historik připomněl dva momenty, kdy dosluhujícího komunistického premiéra Ladislava Adamce lidé na Letné vypískali. Jednou, když řekl, že generální stávka má trvat jen pár minut. A pak také, když řekl, že nemůže sám rozhodnout, že se musí obrátit na ÚV KSČ.
Byla to revoluce. Palácový převrat se takto nedělá
Suk také podotkl, že většina lidí na protirežimních shromážděních nebyli antikomunisté, byli jen proti totalitě. Odmítl také poměrně časté spekulace, že celá sametová revoluce bylo jen řízené předání moci. Palácový převrat se nedělá tak, že se zmlátí studenti. „Jestli to někdo chtěl, tak to totálně zpackal,“ podotkl. „Pro mne to byla revoluce,“ uvedl s vysvětlením, že tehdy došlo k systémové změně, která neskončila zvolením Václava Havla prezidentem. Revoluci prý završila až radikální ekonomická reforma.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam