Frankl se při studiu tématu uprchlíků ve střední Evropě chce ptát, co to ve 20. století znamenalo, přijímat v tomto regionu uprchlíky. Ať už ruské uprchlíky prchající před ruským komunistickým terorem mezi oběma světovými válkami, německé uprchlíky, kteří ve 30. letech 20. století utíkali před Hitlerem, nebo jiné běžence.
„Řada autorů se ptala, jak je to možné, že demokratické státy, státy, které si zakládají na své demokratické liberální tradici, nepřijímaly uprchlíky v klíčových momentech. To je charakteristické ať už třeba pro Švýcarsko, nebo pro Spojené státy americké, pro Velkou Británii, ale také pro další země. A my jsme v naší knize v roce 2008 popsali podobné věci. Československo kromě jiného v roce 1938 uzavře hranici pro uprchlíky z Rakouska. Uzavře ji proto, aby nepřicházeli uprchlíci židovští, a tahle politika přispěje k výraznému zhoršení postavení Židů ve středovýchodní Evropě,“ řekl Frankl.
Dnes má většina Čechů, Moravanů a Slezanů také strach z uprchlíků a nejeden český občan by i dnes rád hranici uzavřel. Přitom je podle historika zřejmé, že debata o uprchlících vedená v médiích je povrchní. Dokázal to prý i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který na sociální síti Twitter napsal, že za 2 miliony eur, asi 50 milionů korun, by se dalo pomoct mnoha uprchlíkům v jejich domovech. Ovčáček odkázal na rozhovor, který historik poskytl serveru Lidovky.cz.
„V tom rozhovoru, na který on odkazuje, jsem poukázal na strašně nízký, triviální charakter debaty o uprchlících v současných českých médiích a na veřejnosti a říkal jsem, že bych byl rád, kdyby ten náš projekt přispěl k její kultivaci a k tomu, aby ta debata byla zaplněna fakty a ne jenom emocemi a výkřiky. A v tomto smyslu nemůžu panu Ovčáčkovi než poděkovat za to, že potvrzuje mojí kritiku současné české debaty,“ prohlásil historik Frankl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp