Hlad, bída a kolaps. Filozof Cílek se podělil o zážitky z neveřejné konference s vojáky

21.10.2014 10:47

Geolog a filozof Václav Cílek se na svém blogu podělil o zážitky z konference, na které čeští vědci přednášeli příslušníkům armády o kolapsech civilizací, vývoji kultur a antropologických trendech, které můžeme čekat. Jeden z přednášejících si prý pochvaloval, že vojáci na jeho úvahy reagovali živěji než studenti Vysoké školy ekonomické, kterým podobné téma přednášel o několik dní dříve.

Hlad, bída a kolaps. Filozof Cílek se podělil o zážitky z neveřejné konference s vojáky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek
reklama

Vzhledem ke struktuře publika a nezbytnosti pojmenovávat záležitosti zcela otevřeně byl prý přijat gentlemanský slib, že se citlivé výroky nebudou z přednáškového panelu vynášet, protože by nejspíš neobstály v současném trendu politické korektnosti. Zejména o fenoménu evropských muslimů se prý mluvilo zcela otevřeně.

Cílek gentlemanskou dohodu neporušil a z téměř desetihodinového panelu vynesl jen několik postřehů. Rozebíral se například scénář paniky, vzniklé zhroucením energetické infrastruktury. Švýcarská armáda prý nedávno nacvičovala, jak čelit náporu vystrašených obyvatel sousedních zemí, snažících se při výpadku elektřiny, mobilních sítí i vody dostat „do civilizace“. Podobný scénář může potkat i nás, pokud by podobná humanitární katastrofa nastala na Ukrajině.

Jako humanitární katastrofa, způsobená reálným strachem z hladomoru, prý bylo na konferenci vysvětleno i slavné „Arabské jaro“. V dohledné budoucnosti prý reálně hrozí, že se desítky milionů lidí dají na „pochod za jídlem“. A to už se bude týkat i naší části světa.

Celý blog Václava Cílka ZDE

Hlavní nebezpečí ale prý spočívá v tom, že ani příslušníci naší civilizace už nejsou ochotni se bránit nebezpečí z venku. Kolikrát dokonce sami usilují o zničení systému západního světa. „Válku ideologií Evropa prohrává, protože má potíže s tím, co vůbec může nabídnout,“ píše k tomu Cílek.

Další část debaty se pak týkala Ruska, které je prý ve vztahu k Západu dlouhodobě rozpolcené. Na jednu stranu k němu chová hluboce zakořeněnou nedůvěru, ale vedle toho mu závidí blahobyt a fungující společnost. Navíc jsou Rusové stále hluboce frustrovaní z rozpadu „svého“ impéria v roce 1991.

Nelze však prý vyloučit, že nakonec se v éře po Vladimiru Putinovi Rusko více přikloní k Západu, protože mu nebezpečí z Číny a muslimských zemí bude připadat mnohem větší než „prohnilý“ Západ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…