Hlas lidu: Ukrajinci čím dál méně lpí na udržení Donbasu

10.12.2014 21:01

Z východní Ukrajiny již odešlo do jiné části země či do Ruska mnoho set tisíc obyvatel. Jiní však tvrdí, že chtějí ve svém rodišti zůstat stůj co stůj. A to ať už zůstane Donbas součástí Ukrajiny, nebo Ruska.

Hlas lidu: Ukrajinci čím dál méně lpí na udržení Donbasu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát žádající pomoc Donbasu

Obyvatelé z regionu Donbas čelí po deset měsíců trvajícím konfliktu volbě, jestli chtějí žít i nadále na Ukrajině. Někteří z nich se cítí být Ukrajinci, jiní by raději dali přednost Rusku. Do první skupiny patří třiadvacetiletá studentka psychologie na luhanské univerzitě Tarase Ševčenka, Jelizaveta Zaspaová. Chce zůstat v Luhansku, kde vyrostla, a cítí se být i nadále Ukrajinkou. Poté, co se proruští separatisté zmocnili Luhansku, žila Jelizaveta ve střední části Ukrajiny, kde našli své útočiště uprchlíci z východních regionů. Po třech měsících se rozhodla usadit ve městě Starobilsk, kde se dočasně nachází i zmíněná univerzita. Zaspaová touží především po mírovém řešení krize.

Celý text v angličtině naleznete ZDE.

Stejné přání má i o rok mladší studentka Anna z jiné luhanské univerzity, která svoji budoucnost rovněž vidí v Luhansku. Anna se však obává reakcí svého okolí a nechtěla zveřejnit své příjmení. Pokračuje ve studiích, byť netuší, jestli bude získaný diplom platit i někde jinde než v Luhanské lidové republice. „Nemám však dostatek peněz a všichni moji příbuzní žijí v této oblasti. Hodlám zůstat v Luhansku tak dlouho, jak to jen bude možné," tvrdí Anna a domnívá se, že Ukrajina Donbasu nehodlá pomoci. I proto nemá problém přijmout pomoc, která do země proudí skrze ruské humanitární konvoje.

Šéf kyjevského sociologického centra Rating Alexander Antypovič říká, že podle posledních průzkumů veřejného mínění souhlasí 18 % Ukrajinců s tím, aby Kyjev nebránil Luhanské a Doněcké lidové republice v samostatnosti. „Tento postoj je čím dál tím populárnější. Lidé ze západní Ukrajiny nechtějí bojovat a střední Ukrajina už nemá dostatek kapacit, aby mohla přijímat další uprchlíky z východu," vysvětluje Antypovič. Podle údajů OSN doposud východní regiony opustilo asi 450 000 uprchlíků. Mnozí z nich však odešli do Ruska, aby zde našli práci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…