Hlavní motiv státních maturit? Velký byznys, míní Dobeš

09.06.2011 14:01

Systém státních maturit je proto tak složitě vymyšlený, aby se v něm mohly utratit velké peníze, tvrdí v rozhovoru pro týdeník Instinkt ministr školství Josef Dobeš. Šéf resortu tvrdí, že se v minulosti víc hledělo na to, aby to byl zajímavý obchod, než aby tu byla nějaká efektivní podoba státní maturity.

Hlavní motiv státních maturit? Velký byznys, míní Dobeš
reklama

Za opravdu neuvěřitelné považuje ministr školství Josef Dobeš, že máme maturitu devatenáctého století. Tedy, že se za 880 milionů vytvořil systém, kde se ve střežených autech rozvážejí balíky s otázkami do každé školy v České republice. „Smlouvy, které to určovaly, byly podepsány, ještě než jsem nastoupil na ministerstvo, a nebylo možné je vypovědět - jsou pod sankcemi," říká Dobeš v rozhovoru pro týdeník Instinkt.

Podle ministra se v minulosti více hledělo na to, aby to byl zajímavý obchod, než aby tu byla nějaká efektivní podoba státní maturity. „Podle mě byl hlavním motivem nepochybně byznys - velký byznys. Na všech školách jsou přístroje, skenery. Jsou koupené nebo pronajaté. To je kšeft za 300 milionů. Pak tu jsou ty rozvozy. Pak tu jsou ty super drahé a super střežené tiskárny. To všechno stojí ohromné peníze," vypočítává Dobeš.

K maturitě se nedostalo mnohem více studentů než v minulosti

Samotný průběh maturit ministr chválí a za nejdůležitější považuje to, kolik studentů nebylo k maturitám vůbec připuštěno. „Učitelé nastavili mnohem náročnější laťku než v minulosti, a to je snad největší efekt těchto maturit," porovnává Dobeš letošních předběžných jedenáct procent se třemi procenty v roce 2008. „Takže teď jsme skoro čtyřnásobně náročnější, a to je dobře," dodává.

Dvojí podobu maturity - těžší a lehčí verzi - vysvětluje tím, že v prvních letech je zapotřebí vzhledem k velkým rozdílům mezi školami a samotnými studenty. Ta náročnější by měla být v budoucnu vstupenkou na vysoké školy, což letos možné není vzhledem k tomu, že maturitní vysvědčení bude až 20. června.

Kantoři ministra ve štychu nenechali

„Příští rok budou písemky koncem dubna. Někdy kolem 10. května budeme mít výsledky. Tyto výsledky dáme vysokým školám, a ty tak budou mít možnost si nastavit kritéria pro přijetí studentů," očekává ministr, že příští rok možná už polovina vysokých škol bude studenty přijímat na základě výsledků státních maturit.

Dobeše z čela resortu plánoval odvolat premiér Petr Nečas kvůli jeho angažmá ve společnosti ABL, ale pak to z obav o průběh maturit neudělal. „Oni si řekli: ´Jen ať si to vyžere a my ho pak vystřídáme.´ Vsadil jsem na to svoji hlavu. Řekl jsem, že když se nepovedou státní maturity, tak není co řešit a půjdu z ministerstva sám. Sázel jsem na to, že mě ale učitelé padnout nenechají, a musím to zaklepat, zatím to tak vypadá," konstatuje Dobeš.

K věci:

Ministr Dobeš: V příštím roce bude státní maturita jednodušší a přátelštější 

Dobeš: Hackeři písemné maturity nenapadli. Byly chráněné jako v Pentagonu  

Studenti se bouří proti státním maturitám. Píší dopis ministrovi 

Foto: spssou-pe.cz

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pandemie? Ne. Jaromír Jágr promluvil k Čechům

14:38 Pandemie? Ne. Jaromír Jágr promluvil k Čechům

Školy jsou uzavřené, ale snad tomu tak nebude navěky. V to věří i světoznámý hokejista Jaromír Jágr.…