Hliníkárny v EU v potížích, nastupují Číňané

08.09.2022 14:11 | Zprávy
autor: jma

Evropský průmysl bude muset brzy řešit nedostatek materiálu, kvůli vysokým cenám energií například hrozí uzavírání výrobních závodů na zpracování hliníku a dalších hutních odvětví. Výrobci se tak budou muset obrátit mimo jiné na Čínu a její kovoprůmysl. Zavřít se chystá například slovenský výrobce hliníku Slovalco nebo nizozemský Aldel.

Hliníkárny v EU v potížích, nastupují Číňané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zchátralá továrna, ilustrační foto

Hliníkárenský průmysl je kvůli prudce rostoucím cenám energií ve velkých problémech. Nejen hliníkové továrny, ale i další hutní průmysl je extrémně energeticky náročný. „Hliníkárna potřebuje nepřetržitý žár, nemůže se zastavit na více než dvě hodiny, jinak by byla zničena celá výrobní linka,“ uvedl generální delegát francouzské federace Aluminium France Cyrille Mounier.

Kvůli vysokým cenám elektřiny a plynu proto některé klíčové evropské továrny čelí konci výroby a jelikož opětovné spuštění bude stát miliony eur, není jasné, kdy se je podaří znovu spustit. Týká se to například slovenského výrobce hliníku Slovalco nebo nizozemského Aldelu.

Největší výrobce hliníku ve východní Evropě – rumunská Alro Slatina –, která je zároveň největším spotřebitelem elektřiny v zemi, oznámila uzavření tří z pěti výrobních linek už v prosinci 2021. Začátkem letošního léta oznámil ukončení výroby také nizozemský výrobce zinku Nyrstar. Další uzavírání továren se po celé Evropě očekává s blížícím se podzimem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…