Hloupí babišovci, nenávidí Němce. Za to může komunismus. Kolem Blatného v Chebu je rušno

04.02.2021 14:40

Komentátor Martin Schmarcz se podivuje nad jednáním ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který opakovaně zamítá možnost přetížené nemocnice v Chebu posílat pacienty přes blízké hranice do Německa. „Prý proto, aby lidé viděli, že se o ně postará český stát… Takže covidový nacionalismus?“ ptá se Schmarcz. Blatný místo toho nemocnici přislíbil tři lékaře na interní oddělení a posílení převozů pacientů do jiných nemocnic.

Hloupí babišovci, nenávidí Němce. Za to může komunismus. Kolem Blatného v Chebu je rušno
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný
reklama

„Neuvěřitelný spor Ministerstva zdravotnictví a chebské nemocnice o možnost převážet těžce nemocné do sousedního Německa, které má volnější kapacity, má další hanebnou kapitolu. Ministr Jan Blatný osobně přijel na místo, aby zdravotníkům vrchnostensky oznámil, že stále trvá na zákazu. Prý proto, aby lidé viděli, že se o ně postará český stát… Takže covidový nacionalismus?“ píše Schmarcz v komentáři na serveru Info.cz.

Reaguje tak na dlouhodobější nesoulad mezi hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem (za STAN) a ministrem Blatným. Zatímco Kulhánek lobbuje za možnost převážet pacienty z chebské nemocnice do nedalekého Bavorska, Blatný to neustále zamítá.

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10460 lidí
„Převoz několika málo pacientů by nevyřešil situaci zdejší nemocnice, protože jsou to desítky pacientů, které je třeba převážet,“ řekl Blatný a dodal, že raději zajistí možnost leteckých přesunů vrtulníkem i v noci. „Dohodli jsme se na tom, že pokud to bude potřeba, bude možné aktivovat i hromadné přesuny většího množství pacientů,“ doplnil Blatný.

Podle Schmarcze jde ze strany Blatného o papalášské chování. „Už od počátku, kdy přetížení chebští zdravotníci, kteří jsou podle slov primáře jednotky intenzivní péče nuceni selektovat pacienty, začali prosit o pomoc, se k nim ministr chová stylem někdejších papalášů: Žádný problém neexistuje, šíříte poplašné zprávy a já vám tam pošlu kontrolu. I dnes přímo na místě trval na svém. Prý raději začne shánět pro Cheb potřebné lékaře, než by povolil převoz do Německa, které nabízí pomoc. Ta tvrdohlavost je naprosto nepochopitelná,“ nechápe komentátor.

Naprostým šokem pak pro něj bylo Blatného další vyjádření, že odeslání několika pacientů do Německa neřeší problém v celé republice. „Jako kdyby bylo třeba lidem ukázat, že není nutné, aby o ně pečovali v Německu, protože se o ně postará česká vláda. Takže už zase rozhořčeně soupeříme s Němci? Nacionalismus způsobil ve 20. století mnoho zla. Nechce se skoro věřit vlastním uším, že ministr členské země Evropské unie mluví jazykem z časů poválečného vyřizování účtů,“ srovnává Schmarcz.

Ministr Blatný podle něj plní zadání premiéra Babiše, který sám před časem odmítl nabídku německé vlády na přebírání pacientů s tím, že si poradíme sami. „Ve skutečnost ale český kabinet na rozdíl od německého epidemii nezvládá a fatálně selhává. Jenže to před svými voliči nechce Babiš přiznat. Tím spíše, že mnozí z nich stále vidí v Němcích nepřítele, jak to do nás vtloukali za komunismu. Tato nenávist je vzhledem ke společnému členství v unii hloupá, navíc jde o cynické pohrdání životy lidí,“ vrací se Schmarcz k otázce nacionalismu.

„Vláda, která vrší chybu na chybu, ale odmítá zpřístupnit svým občanům dokonce i pomoc, která se sama nabízí. Neschopnost, nacionalismus, pýcha,“ kritizuje Schmarcz na závěr.

Mezitím si ze slov ministra Blatného utahují lidé na sociálních sítích. Například oblíbený falešný účet knížete Karla Schwarzenberga. „Ministr Blatný se rychlou anketou mezi pacienty v kómatu ujistil, že žádný z nich do Německa nechce,“ stojí v ironickém komentáři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…